Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-11-28| Teledetekcja, Sprzęt

Druga edycja konferencji i wystawy IDE - Świat Pomiarów za nami! Nie zabrakło premier i nowości

Drony do oceny stanu powietrza i upraw, do monitoringu obszarów leśnych, do pozyskiwania danych, a nawet do inspekcji budowlanej – te i wiele więcej zastosowań nowoczesnych technologii pomiarowych z wykorzystaniem dronów zaprezentowano podczas konferencji i wystawy IDE – Świat Pomiarów w dniach 23–24 listopada w Centrum Kongresowym Targów Kielce. Ponadto swoją premierę miał najnowszy skaner laserowy do drona DJI Zenmuse L2.


Druga edycja konferencji i wystawy IDE - Świat Pomiarów za nami! Nie zabrakło premier i nowości
Druga edycja konferencji i wystawy IDE - Świat Pomiarów za nami! Nie zabrakło premier i nowości
Druga edycja konferencji i wystawy IDE - Świat Pomiarów za nami! Nie zabrakło premier i nowości
Druga edycja konferencji i wystawy IDE - Świat Pomiarów za nami! Nie zabrakło premier i nowości

• Specjalistyczne wykłady z udziałem ekspertów

Na program konferencji IDE – Świat Pomiarów składały się cztery sesje poświęcone takim obszarom, jak: bezpieczeństwo i zarządzanie kryzysowe, sieci przesyłowe i transport, rolnictwo i leśnictwo oraz geodezja i budownictwo. W trakcie wystąpień zaprezentowano m.in. system wielowymiarowej diagnozy zanieczyszczeń powietrza z wykorzystaniem roju dronów – MapAIR. Ponadto mówiono o wykorzystaniu dronów oraz sztucznej inteligencji w procesie inwestycyjnym, w sektorze budownictwa i infrastruktury, a także o zaawanasowanych pomiarach archeologicznych, geodezyjnych i budowlanych z wykorzystaniem bezzałogowych statków powietrznych. Tematem prelekcji była również fotogrametria cyfrowa jako narzędzie wspomagające tworzenie cyfrowego bliźniaka oraz zdalne zarządzanie misją z wykorzystaniem automatycznego systemu pomiarowego AutoInvent od spółki JSW.

• Drony dla rolnictwa

Prelegenci konferencji IDE – Świat Pomiarów przekonywali również, że technologie dronowe czynią jeszcze bardziej precyzyjnym i wydajnym rolnictwo. Drony umożliwiają ocenę stanu upraw, pozwalają na szybkie wyeliminowanie potencjalnych zagrożeń i dokumentację szkód, są wykorzystywane do oprysków i nawożenia, a także przyczyniają się do zwiększania plonów. Podczas wystąpienia Macieja Duszy z firmy Agrisky można było poznać przykłady wykorzystania europejskich dronów rolniczych ABZ Innovation nad polskimi polami. Była to okazja do zapoznania się z rozwiązaniem, jego dodatkowymi funkcjami oraz korzyściami płynącymi z jego zastosowania.
– Do obserwacji upraw, monitoringu stanu roślin, wykrywania chorób, szkodników, a także do oprysków. Dron ułatwia, usprawnia prace, wykonuje bardzo precyzyjnie roboty nad uprawami, nie niszcząc ich, co przekłada się na jakość i ilość zbiorów – mówił Maciej Dusza z kieleckiej firmy AgriSky podczas konferencji.

• Drony rewolucjonizują świat leśnictwa

W trakcie IDE – Świat Pomiarów zaprezentowano także nowoczesne technologie dronowe wykorzystywane w leśnictwie do monitoringu, identyfikacji obszarów leśnych, wykrywania pożarów, zwalczania szkodnictwa leśnego, do zbierania danych, a także do dokumentacji. W programie wydarzenia nie zabrakło wystąpienia przedstawicieli Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu oraz przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego i Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej. Prelekcja była okazją do poznania m.in. możliwości wykorzystania „małych dronów” w kategorii otwartej w Lasach Państwowych.

• Najnowsze rozwiązania dronowe w Kielcach

Dopełnieniem konferencji w Centrum Kongresowym Targów Kielce była wystawa najnowszych technologii i technicznych właściwości dronów, a także prezentacja działań dronów na żywo. Wśród firm, które zaprezentowały swoje rozwiązania, były m.in.: firma TPI – wiodący dostawca sprzętu pomiarowego na rynku dla budownictwa, geodezji, przemysłu, rolnictwu oraz innych branż, a także NaviGate– firma, która od kilkunastu lat dostarcza na rynek polski innowacyjne rozwiązania pomiarowe i zaawansowane bezzałogowe statki powietrzne dla przemysłu. Najnowsze projekty w zakresie bezzałogowych statków powietrznych zaprezentowała grupa JSW Nowe Projekty.

• Premiera najnowszego skanera laserowego do drona

W trakcie IDE – Świat Pomiarów odbyła się premiera oraz prezentacja na żywo (przeprowadzona przez firmę NaviGate) najnowszego skanera laserowego do drona DJI Zenmuse L2.To innowacyjny skaner laserowy, który łączy ze sobą moduł lidar, kamerę mapującą oraz precyzyjny system IMU. Wyposażony jest w trójosiowy gimbal, który zapewnia niespotykaną dotąd dokładność i wydajność, co jest niezbędnym elementem pozyskiwania danych 3D. Sensor Zenmuse L2 w czasie jednego lotu jest w stanie pokryć obszar nawet 2,5 km kw. Dodatkowo, rejestruje aż 5 odbić, dzięki czemu jest niezwykle skuteczny w każdego rodzaju misjach, nawet na terenach o bardzo gęstej roślinności. Po krótkiej prezentacji uczestnicy wydarzenia mogli zobaczyć skaner podczas pracy.
– Takie urządzenie może znaleźć zastosowanie w niemal każdej branży. Na przykład na składowiskach odpadów. Dron może latać nad takim składowiskiem w poszukiwaniu wydobywających się gazów, określić rodzaj tych gazów, a co za tym idzie można stwierdzić, czy dane składowisko jest bezpieczne, czy grozi wybuchem – opowiadał Piotr Rozenbajgier z firmy NaviGate. – Możemy to zrobić w bezpieczny sposób, z bezpiecznej odległości, nie wysyłając w takie miejsce człowieka – dodał.

Film z pierwszego dnia konferencji:

Patronat medialny nad wydarzeniem objęła redakcja portalu Geoforum.pl.

Magdalena Sitarska, Targi Kielce


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Lotnicza chmura punktów w najwyższej rozdzielczości
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS