Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-11-28| Mapy

Mapa Andreasa Hindenberga inspiracją dla naukowców

W siedzibie Archiwum Państwowego w Katowicach 23 listopada br. odbyło się seminarium poświęcone potencjałowi kulturowemu i przyrodniczemu historycznych materiałów kartograficznych. Tematem seminarium było historyczne dziedzictwo Andreasa Hindenberga – genialnego XVII-wiecznego inżyniera i kartografa, który w 1636 roku przedstawił obraz Górnego Śląska na rękopiśmiennej, wielkoformatowej mapie wolnego pszczyńskiego państwa stanowego.


Mapa Andreasa Hindenberga inspiracją dla naukowców <br />
Fot. Marek Grucka
Fot. Marek Grucka
Mapa Andreasa Hindenberga inspiracją dla naukowców <br />
Fot. Marek Grucka
Fot. Marek Grucka
Mapa Andreasa Hindenberga inspiracją dla naukowców <br />
Fragment mapy Andreasa Hindenberga
Fragment mapy Andreasa Hindenberga

Mapa Hindenberga stanowi niezwykle cenny zbiór informacji z okresu zmian klimatu prowadzących do małej epoki lodowej, który pozwala uzyskać odpowiedzi na wiele obecnie zadawanych pytań związanych z adaptacją do skutków zmian klimatu. Współczesne technologie informatyczne pozwalają na pozyskanie informacji o zmianach zachodzących w środowisku i zagospodarowaniu przestrzennym, stanowiąc drogowskaz dla współczesnych i przyszłych działań np. służących rozwojowi błękitno-zielonej infrastruktury w dobie przeobrażania się klimatu.

Mapa Andreasa Hindenberga, choć mało znana w Polsce, jest jednym z najważniejszych zabytków kartograficznych na świecie, co zapewniło jej miejsce na Polskiej Liście Krajowego Programu UNESCO – „Pamięć Świata”. Jest ona niezwykle cennym zabytkiem kultury materialnej Górnego Śląska, który powinien być znany w całej Polsce. Wartość poznawcza mapy Hindenberga pozwala na „cyfrowe” przeniesienie się do czasów, gdy na prezentowanym terenie dominowały lasy, pola uprawne i zbiorniki wodne – pożądana dziś zielono-błękitna infrastruktura – a po pszczyńskich lasach spacerował Andreas Hindenberg.

W seminarium „Patrząc w przeszłość – widzieć przyszłość. Mapa Andreasa Hindenberga” udział wzięli naukowcy z Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego, Śląskiego Centrum Wody UŚ, Archiwum Państwowego w Katowicach, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, Regionalnego Instytutu Kultury im. Wojciecha Korfantego, śląskich placówek muzealnych i naukowych.

Źródło: Archiwum Państwowe w Katowicach


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Formy rachunkowe i biografia prof. Hausbrandta
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS