Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-11-24| Geodezja, Firma, CIEKAWE TEMATY

Pod kreską. Ceny usług geodezyjnych 2023

W ciągu ostatnich 12 miesięcy ceny w geodezji w zasadzie się nie zmieniły – tak wynika z ankiety przeprowadzonej przez Geoforum.pl. W praktyce jednak, biorąc pod uwagę wysoką inflację, można uznać, że mamy spadek.
Autor: DAMIAN CZEKAJ


Pod kreską. Ceny usług geodezyjnych 2023
Pod kreską. Ceny usług geodezyjnych 2023

Aż 800 przedsiębiorców z 350 różnych miejscowości z całego kraju wzięło udział w listopadzie w tegorocznej edycji internetowego badania wysokości cen usług geodezyjnych. Jest to wynik niemal o połowę lepszy niż w ubiegłym roku. Dziękujemy wszystkim tym, którzy postanowili wypełnić ankietę!
Tradycyjnie poprosiliśmy w niej o podanie średnich cen netto za cztery podstawowe usługi:
• podział nieruchomości na dwie działki (oznaczenie w tabeli – Podział),
• wykonanie mapy do celów projektowych do 0,5 ha (MdcP),
• inwentaryzacja pojedynczego przyłącza (Przyłącze),
• wytyczenie nieskomplikowanego, jednorodzinnego budynku wraz z przeniesieniem na ławy oraz reperami roboczymi (Wytyczenie).
Ponadto zadaliśmy też dodatkowe pytania dotyczące kondycji firmy (wykres 2 i tabela 3). Wyniki dla wybranych miast i wszystkich województw zaprezentowaliśmy w tabeli 1. Średnie ceny dla województw porównaliśmy ponadto (tab. 2) z rezultatami uzyskanymi w badaniach z lat 2013–2022.

• Wzrost, który jest spadkiem

W ostatnich 12 miesiącach średnia cena za pakiet 4 usług w skali kraju wzrosła o zaledwie 0,6%. Jest to zwyżka o 8,7 pkt procentowego skromniejsza niż w ubiegłym roku i najniższa od 2016 r. Według prognoz Narodowego Banku Polskiego inflacja w całym 2023 r. wyniesie średnio 12,6%, a zatem w praktyce ceny w geodezji mocno spadły.
Niewielkie wzrosty odnotowaliśmy dla trzech badanych przez nas usług geodezyjnych. W przypadku wykonania mapy do celów projektowych zwyżka wyniosła 1,6% (do 1048 zł), inwentaryzacji – 2,8% (do 689 zł), a wytyczenia – 2,2% (do 983 zł). Spadła natomiast cena za podział – o 0,8% (do 2654 zł).
Najdroższym województwem w 2023 r., po rekordowym wzroście o 10,2% i awansie o dwie pozycje, zostało zachodniopomorskie – 6374 zł za pakiet czterech usług. Na drugie miejsce spadło województwo śląskie (6134 zł), a na trzecie – opolskie (5848 zł). Stawkę, podobnie jak przed rokiem, zamyka woj. podlaskie, w którym, jako jedynym, odnotowaliśmy cenę za pakiet usług poniżej 4 tys. zł – 3846 zł. Region ten doświadczył też największego spadku cen – o 8,1%. Pozostałe województwa „na minusie” to śląskie, opolskie, dolnośląskie, wielkopolskie, mazowieckie i łódzkie.
Najdroższe miasto wojewódzkie to znów Katowice – 7842 zł za pakiet 4 usług. Ceny powyżej 6 tys. zł odnotowaliśmy poza tym w Szczecinie (7735 zł), Warszawie (6553 zł), Opolu (6470 zł) i Gdańsku (6209 zł). Trzy najtańsze miasta wojewódzkie to z kolei Białystok (3808 zł), Bydgoszcz (4131 zł) oraz Olsztyn (4438 zł).
Wykonaliśmy również analizę, jak kształtują się ceny usług geodezyjnych w zależności od liczby mieszkańców miejscowości, w której zarejestrowane jest przedsiębiorstwo:
• do 20 tys. mieszkańców – 5195 zł za pakiet 4 usług (wzrost o 2,3% w porównaniu z poprzednim badaniem);
• 20–50 tys. – 5146 zł (+3,8%);
• 50–100 tys. – 5304 zł (–0,3%);
• 100–200 tys. – 5383 zł (+3,6%);
• 200–500 tys. – 5984 zł (–2,1%);
• powyżej 500 tys. – 5891 zł (–5,6%).

• Co z przychodami i zyskiem?

Już po raz ósmy w naszej ankiecie znalazły się pytania związane z kondycją firm. Pierwsze z nich (tab. 3) dotyczyło przychodów przedsiębiorstwa. W bieżącym badaniu 28,5% ankietowanych przyznało, że w ostatnich 12 miesiącach przychody ich firmy wzrosły. 40,7% badanych zaznaczyła odpowiedź „pozostały bez zmian”, a 30,8% – „zmalały”. Są to wskaźniki podobne do tych z ostatniego roku.

Zbytnio nie zmienił się także procentowy rozkład odpowiedzi na kolejne pytanie (tab. 3), które dotyczyło kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. W bieżącym roku 92,0% ankietowanych podało, że wspomniane koszty wzrosły, 7,0% – pozostały bez zmian, a 1,0% – zmalały. W tym miejscu warto wspomnieć o rekordowych, spowodowanych inflacją, wzrostach stawek za materiały państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego – w bieżącym roku podwyżka wyniosła 11,8%, a w przyszłym sięgnie aż 15,0%.

Na ostatnie pytanie – „Czy podane powyżej ceny pozwalają na zysk na poziomie przynajmniej 10%?” – odpowiedzi „tak” udzieliło 76,5% ankietowanych (spadek o 3 pkt procentowe w porównaniu z ubiegłym rokiem), „nie” – 23,5%.

• „Ceny powinny być o 50% wyższe!”

Powyższy apel to tylko jeden z wielu głosów ankietowanych wskazujących na potrzebę zmian. Większość badanych w komentarzach do ankiety narzeka na ceny usług. Zwracają uwagę na ostrą konkurencję, zaniżanie cen przez geodetów bez uprawnień i urzędników dorabiających po godzinach, rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Część ankietowanych deklaruje, że od nowego roku podnosi ceny, inni z kolei przyznają, że nie mogą tego zrobić, bo zniknęliby z rynku. Problemy zatem od lat pozostają te same.

Poniżej prezentujemy wybrane komentarze uczestników badania Geoforum.pl:

Geodeci powinni silnie działać w stowarzyszeniach geodezyjnych, aby mieć realny wpływ na beton urzędniczy, oraz powinni podwyższyć ceny za usługi, aby pomiarowi zarabiali NORMALNE pieniądze. Należy skończyć z bardzo dużą rozbieżnością cenową między usługą projektanta/kierownika budowy a usługą geodety (projektówka, tyczenie, inwentaryzacja).

Obecnie jest bardzo dużo pracy i geodeci nie mają prawa narzekać. Bardzo duże pieniądze zarabia się także na usługach klasyfikacji gruntów. Geodeci bez uprawnień także już nie zaniżają wycen.

Młodzi koledzy geodeci nie mają cierpliwości i szybko otwierają własne firmy. Działają bez uprawnień za przyzwoleniem uprawnionych geodetów, którzy podpisują się pod nie swoimi pracami. Za co pobierają pieniądze. Praktyki takie są szkodliwe dla nas, którzy od wielu lat są w branży. Młodzi zaniżają ceny bo nie ponoszą kosztów związanych z ubezpieczeniem, posiadają ulgi podatkowe, nie ponoszą kosztów zatrudnienia pracowników, ponieważ sami wykonują swoją działalność. Drugim i bardzo poważnym zagrożeniem jest wykonywanie prac przez pracowników ośrodków geodezyjnych i osoby pracujące w samorządach, którzy nie prowadzą działalności, a wykonują roboty geodezyjne. Takie przyzwolenie niszczy rynek prac geodezyjnych, a co za tym idzie – standardy ich wykonywania.

Gdyby nie to, że firma od dłuższego czasu działa na rynku (trzy pokolenia geodetów), to byłoby krucho. Cen nie podnosimy, bo nie ma szans. Najmłodsze pokolenie – haruje jak woły.

Ceny nie nadążają za inflacją, nie da się zbyt podnieść z uwagi na zbyt dużą konkurencję.

Niestety, ludzie, którzy są na emeryturze, zaniżają ceny rynkowe.

W 2024 r. zamierzam podnieść ceny o 12%.

Sytuacja w geodezji robi się bardzo nieciekawa. Zgłoszonych robót geodezyjnych czasami jest o połowę (lub nawet więcej) mniej niż 1,5 roku temu (prawdopodobnie jest to spowodowane sytuacją gospodarczą, ale też zmianami w przepisach – dużo mniej osób zleca mapy do celów projektowych, tyczenia, bo domy można budować na zgłoszenie). Ceny usług pozostały takie same, bo jest duża konkurencja, natomiast koszty prowadzenia działalności ciągle rosną.

Nadmiar geodetów techników bądź samouków obniża ceny i aby utrzymać firmę, trzeba się dostosowywać, niestety. Ceny powinny być o jakieś 50% wyższe.

Niskie ceny za usługi to, niestety, w dużej mierze wina samych geodetów. Dużo firm obniża stawki byleby tylko coś robić. Chodzi głównie o geodetów, którzy pracują sami, zatrudniają ludzi „na czarno” lub są już na emeryturach. Nie mają takich kosztów, jak firmy zatrudniające chociaż jednego lub dwóch pracowników. A już największą patologią jest podpisywanie na lewo i prawo robót przez geodetów niezatrudnionych w danym przedsiębiorstwie!!! Przez co robi się na rynku chora konkurencja, bo każdy, kto ma ochotę, otwiera własną działalność, a kto inny mu stempluje roboty. No nie może być dobrze :(

Na przełomie 2022/2023 nasza firma zdecydowała się podnieść ceny oferowanych usług o około 10–20%, jednak spowodowało to odpływ klientów, bo co się okazało – znaleźli się geodeci, którzy po noworocznym wzroście kosztów zdecydowali się na obniżenie cen prawdopodobniej tylko po to, żeby mieć, co robić. Ceny usług na prowincji na ten moment nie różnią się znacząco od cen sprzed kilkunastu lat, podczas gdy koszty robocizny wzrosły kilkukrotnie w tym czasie. Teoretycznie przychód firmy utrzymuje się od 3–4 lat na podobnym poziomie pomiędzy 500–1000k, ale to, co zostaje na czysto, niestety od 3 lat ulega znacznemu zmniejszeniu.

Planuję podwyżkę płac z równoczesną podwyżką cen usług na poziomie 15% w 2024 r.

Niestety, jak co roku, muszę ponarzekać na ceny. Nawet jak człowiek stara się podnieść cokolwiek, to jak zawsze znajdzie się taki, co robi po kosztach. Ceny na naszym terenie (powiat tarnowski) w ogóle nie rosną, w przeciwieństwie do corocznych podwyżek np. księgowych czy innych usług. Wręcz bym powiedziała, że jest tendencja malejąca. Niestety, branża geodezyjna jest niedoceniana, a to przecież od nas zaczyna się każda inwestycja. Uważam, że zawód geodety zaczyna być nieopłacalny. Co prawda uwielbiam tę pracę, pomimo kiepskich cen daje mi satysfakcję, ale za to sobie chleba nie kupię. Analizując powyższe podane kwoty, muszę stwierdzić, że jedyny wzrost mamy na mapach do celów projektowych, pozostałe ceny są nieustannie niezmienne. Wiadomo, że każda robota geodezyjna jest inna i czasami ze względu na zawiłości można cenę podnieść, natomiast w zakresie podziałów – jest dramat. Ceny działek drastycznie poszły w górę, ludzie już sami nie wiedzą, ile mówić, a za podział – cóż, „narysowanie kreski” nie może dużo kosztować.

W czasach, gdy ceny wszystkiego idą do góry, koledzy geodeci ceny swoich usług zaniżają. Do tego firmy, które korzystają z naszych usług, wymagają, aby robić prawie za darmo i cieszyć się, że jest robota. A wyceny usług geodezyjnych do przetargów mają kosmiczne. Reszta idzie do ich kieszeni.

Brak zleceń na rynku i agresywna konkurencja niweluje skutecznie możliwość wyrównania cen o inflację.

Ceny usług geodezyjnych są dramatycznie niskie, inflacja w geodezji nie istnieje, niewiele wzrosły w ciągu 20 lat. Czas na zmiany mentalne.

Od nowego roku chcemy podnieść ceny o 100%. Zobaczymy, jak zareagują klienci, którzy już w tej chwili wolą zlecać drobne roboty, a nawet i nie drobne, urzędnikom. Może czas poszukać innego zajęcia.

Firmę prowadzę od roku i ceny zostały mi narzucone przez rynek, bo jak dostaje robotę od projektanta, to od razu słyszę ,,a inny geodeta robił mi za...”.

Konkurencja wymusza obniżenie cen. W ponad 70% jestem za drogi. Lekarze, prawnicy potrafią się porozumieć – my nie. Zaczynam wykonywać proste prace budowlane, na których więcej zarabiam niż w geodezji mimo uprawnień i doświadczenia. Chyba nie ma wyjścia z tej sytuacji.

Ostatnio coraz więcej pojawia się geodetów robiących „mapki” po 420 zł, podziały działek na 2 nowe za 1300 zł (!!!). Nie będę tego już komentował, bo nie ma czego. DNO!!! Są to przykłady z życia. Przeraża mnie przede wszystkim bezkarność urzędników starostw, którzy MAJĄC PEŁNY I NIEOGRANICZONY DOSTĘP DO MATERIAŁÓW ZAOSBU i po godzinach świadczą usługi geodezyjne, mając „zaprzyjaźnionego” geodetę z pieczątką, który im to wszystko firmuje – MdcP za 500 zł, wyznaczenie punktów granicznych bez zawiadamiania stron (!!!) za 500 zł, inwentaryzacje budynków za 500 zł (!!!). Nieświadomi ludzie, idąc do urzędu po wypisy, wyrysy itp., zostają przez takie osoby ze starostw „przechwycone”. Panuje totalna bezkarność. Kierownicy ośrodków o tym wiedzą, wszyscy wszystkich kryją. Doświadczam tego na co dzień.

Tab. 1. Średnie ceny netto za podstawowe usługi geodezyjne [zł]
Miasto Podział MdcP Przyłącze Wytyczenie
DOLNOŚLĄSKIE 2643 1154 690 1146
Bolesławiec 3225 1100 694 1025
Głogów 2333 1067 667 800
Legnica 2100 975 650 1100
Świdnica 2740 1240 670 1440
Wrocław 2710 1230 778 1265
KUJAWSKO-POMORSKIE 2586 809 626 803
Brodnica 2250 850 600 750
Bydgoszcz 2147 716 523 745
Grudziądz 2750 763 688 888
Świecie 2700 767 467 867
Toruń 3058 942 800 845
LUBELSKIE 2870 926 669 913
Biłgoraj 2175 938 757 825
Lubartów 2850 900 550 800
Lublin 3000 915 692 969
Puławy 2625 850 613 800
Radzyń Podlaski 3500 800 600 700
LUBUSKIE 2656 1019 662 1013
Gorzów Wielkopolski 2467 925 600 1067
Sulechów 2500 850 475 650
Sulęcin 3000 1100 800 1000
Zielona Góra 2600 950 550 788
Żary 3167 1333 967 1333
ŁÓDZKIE 2562 968 620 913
Bełchatów 2800 1150 750 1038
Łódź 2809 986 600 945
Piotrków Trybunalski 2367 967 533 967
Radomsko 2480 980 700 1040
Wieluń 2025 913 563 800
MAŁOPOLSKIE 2515 1292 733 1034
Bochnia 2667 1400 800 1000
Kraków 2548 1275 720 1052
Myślenice 2400 1240 710 830
Tarnów 1971 1000 564 914
Wadowice 2875 1375 875 1200
MAZOWIECKIE 2673 956 685 886
Ciechanów 1850 775 638 775
Mińsk Mazowiecki 1950 642 533 675
Ostrołęka 2100 770 650 630
Radom 2233 667 600 650
Warszawa 3357 1217 838 1141
OPOLSKIE 3037 1139 625 1047
Brzeg 2767 1167 560 1167
Kędzierzyn-Koźle 3500 1200 800 1200
Nysa 2750 950 650 1000
Olesno 2700 1000 550 900
Opole 3260 1390 620 1200
PODKARPACKIE 2163 920 608 918
Dębica 2333 1000 533 1000
Jarosław 1900 733 483 867
Jasło 1750 700 475 850
Mielec 2075 848 625 850
Rzeszów 2457 1143 730 1087
PODLASKIE 1874 713 546 713
Białystok 1900 686 579 643
Bielsk Podlaski 2250 800 550 900
Grajewo 2000 800 800 800
Łomża 1483 692 492 717
Zambrów 2000 700 500 650
POMORSKIE 2769 1075 684 973
Gdańsk 2921 1350 821 1117
Gdynia 3017 1350 817 1142
Pruszcz Gdański 3100 1140 610 1150
Słupsk 2500 940 610 920
Wejherowo 2500 700 550 640
ŚLĄSKIE 2980 1306 760 1088
Bielsko-Biała 3200 1800 1050 1400
Częstochowa 2788 1050 744 1013
Gliwice 3613 1465 703 1265
Katowice 3614 1621 993 1614
Sosnowiec 2667 1333 733 867
ŚWIĘTOKRZYSKIE 2648 980 708 920
Busko-Zdrój 2650 1050 700 900
Jędrzejów 2650 1050 950 1200
Kielce 2617 942 713 892
Starachowice 2500 900 600 800
Staszów 2100 1000 550 900
WARMIŃSKO-MAZURSKIE 2420 872 669 830
Elbląg 2900 1233 917 867
Gołdap 1933 783 683 800
Iława 2000 600 500 550
Olsztyn 2356 750 588 744
Ostróda 2900 930 760 870
WIELKOPOLSKIE 2672 969 729 1043
Kępno 2200 883 717 1000
Ostrzeszów 2400 770 660 850
Piła 3300 1233 867 1400
Poznań 2644 1047 725 1175
Środa Wielkopolska 3333 1067 700 1333
ZACHODNIOPOMORSKIE 3148 1164 818 1244
Choszczno 2875 1250 850 1125
Kołobrzeg 3000 900 833 1067
Koszalin 2500 813 600 838
Stargard 2833 1067 667 1000
Szczecin 3710 1467 975 1583
POLSKA (listopad 2023) 2654 1048 689 983
W tabeli zamieszczono wybrane miasta; średnie dla województw i kraju wyliczono ze wszystkich ankiet

Tab. 2. Średnie ceny netto za pakiet czterech usług [zł]
województwo GEODETA, w którym ukazał się raport nt. cen usług
10/13 12/14 12/15 12/16 12/17 01/19
1. zachodniopom. 3778 3846 4035 4047 4454 4473
2. śląskie 4065 4882 4475 4490 4926 5081
3. opolskie 3631 3654 3679 3893 4060 3823
4. dolnośląskie 3438 3794 3866 3852 4032 4167
5. małopolskie 3709 3614 4123 3689 3901 3991
6. pomorskie 3244 3767 3833 3637 3916 3918
7. wielkopolskie 3386 3819 3663 3860 3971 4038
8. lubelskie 3474 3819 3569 3555 3828 3785
9. lubuskie 2925 3428 3309 3263 3753 3723
10. świętokrzyskie 3790 3552 3751 3815 3692 3938
11. mazowieckie 4016 3939 4338 3757 4189 4089
12. łódzkie 3699 4560 4388 3917 3933 4158
13. kujawsko-pom. 2804 3565 3210 3303 3104 3518
14. warmińsko-maz. 3268 3568 3091 2945 3197 3386
15. podkarpackie 3228 2962 3096 3239 3169 3320
16. podlaskie 3020 3013 2947 2901 3033 3532
POLSKA 3499 3774 3820 3669 3873 3998
województwo GEODETA, w którym ukazał się raport nt. cen usług badanie Geoforum.pl z 11/23 zmiana w ostatnim roku [%]
12/19 12/20 12/21 12/22
1. zachodniopom. 4672 5463 5265 5786 6374 10,2
2. śląskie 4697 5647 5658 6307 6134 -2,7
3. opolskie 4519 5009 5264 6023 5848 -2,9
4. dolnośląskie 4568 4765 5349 5696 5633 -1,1
5. małopolskie 4576 4625 5118 5255 5574 6,1
6. pomorskie 4146 4511 4762 5251 5501 4,8
7. wielkopolskie 4175 4561 4837 5750 5413 -5,9
8. lubelskie 4210 4633 4963 5242 5378 2,6
9. lubuskie 4172 4363 4625 5010 5350 6,8
10. świętokrzyskie 4285 4459 4742 5049 5256 4,1
11. mazowieckie 4419 4578 4799 5294 5200 -1,8
12. łódzkie 4298 4353 4766 5186 5063 -2,4
13. kujawsko-pom. 3542 3816 4233 4722 4824 2,2
14. warmińsko-maz. 3447 4111 4443 4762 4791 0,6
15. podkarpackie 3352 3952 4026 4530 4609 1,7
16. podlaskie 3650 3504 3576 4184 3846 -8,1
POLSKA 4222 4591 4886 5340 5374 0,6

Tab. 3. Kondycja firm geodezyjnych
W danym roku przychody firmy [%]:
wzrosły pozostały bez zmian zmalały
2023 28,5 40,7 30,8
2022 26,0 39,2 34,8
2021 33,9 47,4 18,7
2020 26,7 49,6 23,7
2019 36,8 50,6 12,6
2018 33,4 52,2 14,4
2017 21,6 51,3 27,1
2016 18,4 40,3 41,3
W danym roku koszty prowadzenia działalności gospodarczej [%]:
wzrosły pozostały bez zmian zmalały
2023 92,0 7,0 1,0
2022 95,4 3,8 0,8
2021 92,3 6,7 1,0
2020 81,4 16,6 2,0
2019 82,3 16,5 1,2
2018 82,7 15,9 1,4
2017 75,8 23,2 1,0
2016 76,1 21,4 2,5

Damian Czekaj


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje w Trójmieście
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS