Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2023-11-23| Prawo

Nowe-stare miejscowości - co zmieni się na mapie po 1 stycznia?

Właśnie poznaliśmy projekt rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie ustalenia, zmiany i zniesienia urzędowych nazw i rodzajów niektórych miejscowości oraz obiektów fizjograficznych, które przyniesie sporo zmian w obowiązującym wykazie miejscowości. Rozporządzenie wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2024 roku.


Nowe-stare miejscowości - co zmieni się na mapie po 1 stycznia?

Na mapie pojawią się 92 nowe nazwy miejscowości, z czego zdecydowana większość to części już istniejących wsi na terenie województwa małopolskiego. Tylko 7 z nich będzie miejscowościami samodzielnymi – 3 wsie, 2 osady oraz po jednej kolonii i osadzie leśnej.

Ponadto projekt zakłada sporo zmian nazw lub rodzajów miejscowości – aż 853. Dla porównania w ubiegłym roku podobnych zmian było 228. Skąd tak duży wzrost? Odpowiada za to rozporządzenie ministra rozwoju, pracy i technologii z 21 lipca 2021 r. w sprawie ewidencji miejscowości, ulic i adresów, które wprowadziło nową regulację – brak możliwości prowadzenia numeracji porządkowej dotyczącej części miejscowości.

Jest to istotna zmiana w stosunku do wcześniejszego rozporządzenia, które przewidywało, że dla każdej wsi lub części tworzy się odrębny zbiór numerów porządkowych. W tej sytuacji gminy, na terenie których występują części miejscowości z nadanymi adresami mają dwie możliwości – przenumerowanie z urzędu albo wszczęcie procedury zmiany rodzaju miejscowości zgodnie z art. 8 ustawy z 29 sierpnia 2003 r. o urzędowych nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych. W związku z tym po zmianach na mapie pojawią się 743 nowe samodzielne miejscowości, które do tej pory funkcjonowały jako części, kolonie bądź przysiółki wsi. Będą to:372 wsie, 195 kolonii, 161 osad oraz 15 osad leśnych.

Rekordzistą zmian nazw jest gmina Pcim, gdzie aż 44 miejscowości od nowego roku będą funkcjonować pod nowymi nazwami – m.in. Bylicówka będzie Bylicową, Gromkówka – Gromkami, a Mizerówka – Mizerami.

Projekt przewiduje także zniesienie 213 pozycji, głownie części miejscowości. Najwięcej takich przypadków pojawi się na terenie gminy Samborzec, z której znikną 24 miejscowości. Na mapie nie znajdziemy także kilku części miasta Kłodzko, Brzesko, Tarnobrzegu czy Skarżyska-Kamiennej.

W zakresie obiektów fizjograficznych pojawią się dwie nowe pozycje – uroczysko Wysokie w gminie Nidzica oraz Wzgórze Grodowe w Lipianach.

OH


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pożar w Wólce Kosowskiej okiem satelity
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama