|2023-11-23|
Prawo
Nowe-stare miejscowości - co zmieni się na mapie po 1 stycznia?
Właśnie poznaliśmy projekt rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie ustalenia, zmiany i zniesienia urzędowych nazw i rodzajów niektórych miejscowości oraz obiektów fizjograficznych, które przyniesie sporo zmian w obowiązującym wykazie miejscowości. Rozporządzenie wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2024 roku.
Na mapie pojawią się 92 nowe nazwy miejscowości, z czego zdecydowana większość to części już istniejących wsi na terenie województwa małopolskiego. Tylko 7 z nich będzie miejscowościami samodzielnymi – 3 wsie, 2 osady oraz po jednej kolonii i osadzie leśnej.
Ponadto projekt zakłada sporo zmian nazw lub rodzajów miejscowości – aż 853. Dla porównania w ubiegłym roku podobnych zmian było 228. Skąd tak duży wzrost? Odpowiada za to rozporządzenie ministra rozwoju, pracy i technologii z 21 lipca 2021 r. w sprawie ewidencji miejscowości, ulic i adresów, które wprowadziło nową regulację – brak możliwości prowadzenia numeracji porządkowej dotyczącej części miejscowości.
Jest to istotna zmiana w stosunku do wcześniejszego rozporządzenia, które przewidywało, że dla każdej wsi lub części tworzy się odrębny zbiór numerów porządkowych. W tej sytuacji gminy, na terenie których występują części miejscowości z nadanymi adresami mają dwie możliwości – przenumerowanie z urzędu albo wszczęcie procedury zmiany rodzaju miejscowości zgodnie z art. 8 ustawy z 29 sierpnia 2003 r. o urzędowych nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych. W związku z tym po zmianach na mapie pojawią się 743 nowe samodzielne miejscowości, które do tej pory funkcjonowały jako części, kolonie bądź przysiółki wsi. Będą to:372 wsie, 195 kolonii, 161 osad oraz 15 osad leśnych.
Rekordzistą zmian nazw jest gmina Pcim, gdzie aż 44 miejscowości od nowego roku będą funkcjonować pod nowymi nazwami – m.in. Bylicówka będzie Bylicową, Gromkówka – Gromkami, a Mizerówka – Mizerami.
Projekt przewiduje także zniesienie 213 pozycji, głownie części miejscowości. Najwięcej takich przypadków pojawi się na terenie gminy Samborzec, z której znikną 24 miejscowości. Na mapie nie znajdziemy także kilku części miasta Kłodzko, Brzesko, Tarnobrzegu czy Skarżyska-Kamiennej.
W zakresie obiektów fizjograficznych pojawią się dwie nowe pozycje – uroczysko Wysokie w gminie Nidzica oraz Wzgórze Grodowe w Lipianach.
OH
|