Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-11-20| Geodezja, Prawo

Nowe zawiadomienia z EKW do EGiB

Od 16 listopada zawiadomienia o zmianach danych w księgach wieczystych (EKW) przekazywane za pomocą ZSIN do EGiB generowane są zgodnie z nowym schematem aplikacyjnym XML – poinformował Główny Urząd Geodezji i Kartografii.


Nowe zawiadomienia z EKW do EGiB <br />
Powiaty, w których wdrożono przesyłanie zawiadomień z EKW do EGiB przez szynę usług ZSIN
Powiaty, w których wdrożono przesyłanie zawiadomień z EKW do EGiB przez szynę usług ZSIN

Nowy schemat wynika z rozporządzenia Rady Ministrów z 14 października 2022 r. w sprawie zintegrowanego systemu informacji o nieruchomościach.

Obecnie przesyłanie zawiadomień z EKW do EGiB przez szynę usług ZSIN wdrożone jest w 215 powiatach (mapa obok) oraz w 171 wydziałach ksiąg wieczystych sądów rejonowych.

Do 16 listopada 2023 r. za pośrednictwem mechanizmów ZSIN zostało przesłanych już ponad 2,83 mln zawiadomień z EKW do EGiB. Dla organów prowadzących EGiB oznacza to o tyle mniej dokumentów papierowych do zarchiwizowania. Natomiast dla sądów taka forma przekazywania zawiadomień przyniosła oszczędności w wysokości ponad 17 mln zł (dane z czerwca 2023 r.).

Przypomnijmy, że obecnie procedowana jest nowelizacja rozporządzenia ws. ZSIN, która zakłada tylko jedną zmianę – wydłużenie o rok terminu dostosowania ZSIN do nowych regulacji.

Przypomnijmy, że po raz pierwszy usługę odbierania zawiadomień z KW przez szynę usług ZSIN uruchomiono 17 grudnia 2020 r. w powiecie mińskim. Do końca 2021 r. rozwiązanie to wdrożono w ponad 100 powiatach, a do końca 2022 r. – w ponad 200. Później nastąpił zastój. Od grudnia 2022 r. do listopada 2023 r. liczba powiatów korzystających z usługi wzrosła o… 7.

Źródło: GUGiK, DC


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
GEODETA testuje: ContextCapture
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS