Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-11-17| Teledetekcja

Szansa na innowacje: perspektywy na transfer technologii i matchmaking

7 grudnia w Brain Embassy w Warszawie odbędzie się wydarzenie, podczas którego przedstawiciele wysokotechnologicznych przedsiębiorstw z sektora kosmicznego spotkają się z reprezentantami innych branż, by rozmawiać o możliwościach współpracy.


Szansa na innowacje: perspektywy na transfer technologii i matchmaking <br />
Fot. Petrovich9 przez Canva.com
Fot. Petrovich9 przez Canva.com

Spotkanie to organizowane jest pod egidą Europejskiej Agencji Kosmicznej w ramach działań ESA Broker i będzie okazją do nawiązania nowych kontaktów, dzielenia się doświadczeniami, a także dołączania do sesji matchmakingowej, gdzie firmy będą miały szansę znaleźć partnerów do współpracy w zakresie transferu technologii. To nie tylko okazja do korzyści finansowych, ale również do wzajemnej inspiracji i rozwoju.

Brokerzy technologii kosmicznych ESA stawiają sobie za cel skuteczne rozwiązywanie problemów przedsiębiorstw poprzez odpowiednie adaptowanie na ich potrzeby zaawansowanych rozwiązań stworzonych już wcześniej dla branży kosmicznej. Temu właśnie przyświecają idee stojące za programem ESA Broker, który wspiera i promuje Europejska Agencja Kosmiczna. Decydenci z ESA działają tutaj zgodnie z zasadą, że każde euro zainwestowane „w kosmos” zwraca się wielokrotnie. W tym duchu transfer sprawdzonych technologii kosmicznych poza branżę skutecznie pobudza całą gospodarkę.

Podczas wydarzenia, które odbędzie się 7 grudnia w Warszawie, uczestnicy będą mogli spotkać się bezpośrednio z przedstawicielami ESA. Z kolei od ekspertów i brokerów będą mogli dowiedzieć się, jakiego rodzaju wsparcia mogą oczekiwać przy okazji transferu technologii oraz zdobędą szeroką wiedzę na temat inicjatyw, takich jak ESA OSIP czy ESA Spark Funding.

Organizatorzy zamierzają pomóc zainteresowanym firmom w przygotowaniu się do pozyskania grantów ze źródeł Europejskiej Agencji Kosmicznej umożliwiających opracowanie studium wykonalności, analizę rynku oraz technologii, zbudowanie prototypu i komercjalizację nowych technologii. W ramach działań ESA Broker planowane jest uruchomienie środków finansowych w wysokości do 1 000 000 zł na transfer technologii. Środki zostaną uruchomione w pierwszym kwartale 2024 roku.

Aby umożliwić skuteczny transfer technologii, organizatorzy wydarzenia zaplanowali sesję matchmakingową. Jej głównym celem będzie połączenie firm z różnych sektorów – tych, które szukają nowych rozwiązań (biorców technologii), z tymi, które posiadają zaawansowane rozwiązania kosmiczne (firmami kosmicznymi – dawcami technologii). Transfer sprawdzonych technologii kosmicznych pozwoli przedsiębiorstwom w zupełnie nowy sposób spojrzeć na różne wyzwania, na przykład logistyczne.

Wśród firm kosmicznych, które wezmą udział w matchmakingu znajdują się takie podmioty, jak specjalizujący się w robotyce kosmicznej PIAP Space, ITTI zajmująca się oprogramowaniem dla zastosowań kosmicznych oraz Astrotectonic monitorująca aktywność sejsmiczną na podstawie promieniowania kosmicznego. Ponadto udział swój zapowiadają m. in.: WiRan, Arobs Polska oraz Scanway. Satelita STAR VIBE tej ostatniej spółki od kilku miesięcy z powodzeniem realizuje swoją misję na niskiej orbicie okołoziemskiej. Grono specjalistów z zakresu technologii kosmicznych jest bardzo szerokie, dlatego tym bardziej zapraszamy firmy spoza sektora kosmicznego do udziału w wydarzeniu, by poznać możliwości rozwoju swojego przedsiębiorstwa.

Inicjatywa ESA Broker doskonale pokazuje, że wykorzystanie technologii kosmicznych nie jest ideą z pogranicza fantastyki naukowej, lecz ma miejsce codziennie, z ogromną korzyścią dla bezpieczeństwa i gospodarki. Przemysł kosmiczny jest przy tym niezwykle mocno innowacyjny i wymaga międzynarodowej współpracy. Jego rozwój wpisuje się w strategię transformacji cyfrowej firmowaną przez Komisję Europejską.

7 grudnia w Warszawie uczestnicy wydarzenia dowiedzą się także, jak działa program inkubatora ESA BIC, z powodzeniem zaimplementowany już w Polsce. Jest to doskonała ścieżka inkubacyjna dla startupów, które mogą liczyć na wsparcie finansowe i mentoringowe.
Spotkanie odbędzie się w godzinach 9.30–17.00 w Brain Embassy przy ulicy Postępu 15 w Warszawie. Jego organizatorami są Absiskey Polska, Krakowski Park Technologiczny oraz Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego. To właśnie te trzy podmioty tworzą konsorcjum realizujące projekt ESA Broker w naszym kraju.

Formularz z zapisami na wydarzenie dostępny jest na stronie esabroker.pl/space-connect. Firmy zainteresowane udziałem w sesji matchmakingowej zachęcamy do wcześniejszego rejestrowania w celu zapewnienia sobie możliwości spotkania z przedstawicielami sektora kosmicznego.

Źródło: Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Radarowe filmy satelitów ICEYE
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS