Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-11-17| Mapy

PIG-PIB przedstawia nowe mapy geologiczne

W 2023 r. Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB zakończył projekt badawczy pn. „Rewizja podziału stratygraficznego i zasięgów zlodowaceń plejstocenu środkowego na zachodnim Polesiu (pogranicze polsko-białorusko-ukraińskie)”. Efektem projektu są mapy geologiczne osadów powierzchniowych i podłoża czwartorzędu w skali 1:250 000 dla pogranicza polsko-białorusko-ukraińskiego, transgraniczne przekroje geologiczne oraz bogaty tekst objaśniający (153 strony, 47 figur, 12 tabel, spis literatury).


PIG-PIB przedstawia nowe mapy geologiczne <br />
Fragment "Mapy geologicznej pogranicza polsko-białorusko-ukraińskiego"
Fragment "Mapy geologicznej pogranicza polsko-białorusko-ukraińskiego"

Badania obejmowały przeglądowe prace kartograficzne i szczegółowe badania osadów w ośmiu stanowiskach reperowych, z których dwa znajdywały się na terenie Polski, trzy na Białorusi i kolejne trzy na Ukrainie. Osady każdego z tych stanowisk zostały szczegółowo zbadane zgodnie z ustaloną metodyką.

Uzyskane wyniki pozwoliły na zweryfikowanie liczby zlodowaceń i ich zasięgów. W licznych punktach dokumentacyjnych stwierdzono brak przykrycia osadami lodowcowymi osadów interglacjału mazowieckiego/aleksandryjskigo, co wskazuje na znacznie ograniczony zasięg lądolodu zlodowacenia odry/prypeci/dniepru na badanym obszarze. Osady, które wcześniej wiązano z tym zlodowaceniem, przypisano starszemu zlodowaceniu.

Wyniki projektu mają istotne znaczenie dla rewizji stratygrafii i paleogeografii plejstocenu środkowego w Polsce, co jest szczególnie istotne dla ustanowienia wiarygodnego schematu stratygraficznego dla potrzeb kartografii geologicznej seryjnej. Jednocześnie ułatwią one korelację z podziałem stratygraficznym czwartorzędu Europy Zachodniej oraz umożliwią powiązanie z obowiązującym (formalnym) podziałem stratygraficznym czwartorzędu na świecie.

Efektem projektu są mapy geologiczne osadów powierzchniowych i podłoża czwartorzędu w skali 1:250 000 dla pogranicza polsko-białorusko-ukraińskiego, transgraniczne przekroje geologiczne oraz bogaty tekst objaśniający (153 strony; 47 figur, 12 tabel, spis literatury). W tekście objaśniającym szczegółowo przedstawiono budowę geologiczną obszaru badań zwłaszcza w zakresie stratygrafii i paleogeografii czwartorzędu, opisano wyniki wszystkich badań wykonanych w stanowiskach reperowych, a także omówiono zjawiska krasowe i genezę licznych jezior występujących na obszarze pogranicza.

Badania były wykonane przez zespół geologów z Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB, Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego, Akademii Bialskiej w Białej Podlaskiej, Uniwersytetu Marii Curie –Skłodowskiej oraz z Uniwersytetu Narodowego im. I. Franko we Lwowie. Do marca 2022 r. prowadzona była także współpraca z geologami z Białorusi (Państwowy Uniwersytet im. Puszkina w Brześciu i Białoruska Akademia Nauk w Minsku).

Więcej informacji i mapy do pobrania

Źródło: PIG-PIB


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pomiary geodezyjne uskoku San Andreas
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS