Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-11-16| Geodezja

Bliżej cyfrowego budownictwa: ruszył pilotaż systemu SOPAB

Dzisiaj (16 listopada) Główny Urząd Nadzoru Budowlanego uruchomił pilotaż Systemu do Obsługi Postępowań Administracyjnych w Budownictwie. System testować będą jego główni użytkownicy, to jest urzędnicy z organów administracji architektoniczno-budowlanej. Uruchomienie systemu dla wszystkich organów planowane jest w przyszłym roku.


Bliżej cyfrowego budownictwa: ruszył pilotaż systemu SOPAB <br />
Fot. GUNB, homebiulder555 przez Canva.com
Fot. GUNB, homebiulder555 przez Canva.com

– Tony papieru i setki tysięcy papierowych przesyłek – taką korespondencję co roku otrzymują organy architektoniczno-budowlane, które zajmują się administracyjną obsługą postępowań w budownictwie. Przyspieszenie i usprawnienie procesu budowlanego bez cyfryzacji jest po prostu niemożliwe, a jeśli mieszkalnictwo w Polsce ma wejść na nowy, znacznie wyższy poziom – niezbędne – podkreśla minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. – System SOPAB nie tylko skróci czas uzyskiwania koniecznych przy inwestycjach pozwoleń, ale także ułatwi zadanie urzędnikom, którzy uzyskają sprawne narzędzie codziennej pracy – informuje.

– SOPAB pozwoli na elektroniczne tworzenie i obsługę wszystkich niezbędnych dokumentów w zakresie procesu budowlanego – zapowiada Dorota Cabańska, główny inspektor nadzoru budowlanego. – Taki zakres zakłada wersja MVP czyli podstawowa wersja systemu, który posiada wystarczającą liczbę funkcji, aby nadawał się do użytku przez pierwszych użytkowników. Uruchamiany pilotaż z jednej strony umożliwi przetestowanie systemu, z drugiej pozwoli na zebranie uwag od użytkowników do dalszego rozwoju funkcjonalności – dodaje.

SOPAB to pierwszy, bezpłatny, ogólnopolski, centralny i zintegrowany system do prowadzenia postępowań administracyjnych w budownictwie. Ma skrócić czas pracy mechanicznej i powtarzalnej po stronie urzędnika.

Pilotaż SOPAB, w którym bierze udział 20 urzędów – organów administracji architektoniczno-budowlanej, polega na realizacji spraw dotyczących pozwolenia na budowę. Zgodnie z założeniami każdy urząd ma przeprowadzić do 5 takich spraw bezpośrednio w systemie. Funkcjonalności SOPAB, które będą testowane to m.in. :
• powiadomienia na pulpicie – np. o zbliżającym się i/lub przekroczonym terminie dla danej sprawy,
• wbudowany moduł mapowy z możliwością przeprowadzania różnych operacji – moduł mapowy SOPAB pozwoli zestawić obszar działki z innymi warstwami mapy, np. z planem miejscowym,
• szablon pisma dla sprawy pozwolenia na budowę,
• dane pobierane z serwisu eBudownictwo Wnioski – SOPAB pobierze dane, które składający wniosek wprowadzi do aplikacji eBudownictwo Wnioski,
• dane pobierane z systemu EZD PUW – sprawa, która trafi do EZD zostanie pobrana przez SOPAB i tam będzie w całości prowadzona,
• przyjazny interfejs dopasowany do spraw z zakresu budownictwa.

Następne etapy po pilotażu zakładają analizę komentarzy i zgłoszeń, które spłyną od użytkowników, oraz wybór zgłoszeń do dalszych prac rozwojowych.
Udostępnienie pierwszej wersji systemu planowane jest na początku 2024 r. Planowane są także dalsze prace rozwojowe po wdrożeniu systemu.

Źródło: GUNB


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Bolesławiec w 3D
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS