Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-11-16| Teledetekcja

Fotorejestracja gdyńskich dróg

Dobiegła końca fotorejestracja wszystkich dróg publicznych w utrzymaniu Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni. Przez ostatnie tygodnie po mieście krążył specjalny samochód z kamerami.


Fotorejestracja gdyńskich dróg
Fotorejestracja gdyńskich dróg <br />
Archiwalne zdjęcia z fotorejestracji w poprzednich latach
Archiwalne zdjęcia z fotorejestracji w poprzednich latach

– Takie pomiary drogowe wykonujemy w Gdyni cyklicznie, aby mieć jak najbardziej aktualne dane, z których później korzystają pracownicy nie tylko Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni, ale także Urzędu Miasta. Ostatnia fotorejestracja odbyła się w 2021 roku, teraz dane zostały zaktualizowane. Pomiary wykonywane są za pomocą kamer zainstalowanych na dachu samochodu – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Fotorejestracja objęła około 400 km dróg publicznych. Następnie zebrane dane zostaną wprowadzone do oprogramowania SmartGEM – inteligentnego systemu, z którego korzystają m.in. pracownicy ZDiZ, które usprawnia zarządzanie zasobami miejskimi. Pozwala on efektywniej korzystać z cyfrowo zinwentaryzowanych danych. Wykonane zdjęcia zostaną poddane obróbce zgodnie z przepisami RODO i wprowadzone do bazy.

Na takich smart rozwiązaniach korzystają przede wszystkim mieszkańcy Gdyni czy inwestorzy, którzy m.in. szybciej i sprawniej otrzymają np. decyzję dotyczącą zajęcia pasa drogowego. Zaktualizowana baza zdjęciowa dróg to również bardzo ważne narzędzie pomocne w procesie projektowania lub zmiany stałej lub tymczasowej organizacji ruchu. Umożliwi też efektywne zarządzanie reklamami umieszczonymi w pasie drogi. Pracownicy ZDiZ będą mogli sprawniej przeprowadzać analizy stanu dróg właśnie na podstawie aktualnych zdjęć.

Dokumentacja fotograficzna jest wykonywana za pomocą zestawu 4 kamer, które wykonują wysokiej jakości zdjęcia obiektywem o rozdzielczości do 8000 na 4000 pikseli. Interwał pracy pozwala na wykonanie kompletu zdjęć co maksymalnie 3 metry. Jednocześnie wysoka jakość zdjęć pozwala na identyfikację szczegółów oddalonych o nawet 100 metrów. Zestaw kamer jest połączony z odbiornikiem GNSS-RTK oraz jest wyposażony w system inercyjny oraz odometr. Pozwala to na uzyskanie współrzędnych wykonywanych zdjęć z dokładnością do 2 centymetrów, czyli porównywalną z dokładnością geodezyjną.

Samochód wykonujący zdjęcia również precyzyjnie mierzy przebytą odległość, dzięki czemu jest możliwe uzyskanie dokładnych danych o długości dróg. Ponadto zbierane są informacje o pozycji kamer w pojeździe, ich kącie nachylenia czy dane dotyczące obiektywu i matrycy. Dzięki nim i zaawansowanym technologiom fotogrametrycznym możliwe jest określenie współrzędnych obiektów znajdujących się na zdjęciach. Możliwy jest również pomiar długości, szerokości, wysokości i powierzchni obiektów znajdujących się na zdjęciach, co nie jest możliwe w przypadku zdjęć wykonanych zwykłym aparatem fotograficznym.

Za wykonanie fotorejestracji dróg oraz infrastruktury drogowej znajdującej się w utrzymaniu gdyńskiego ZDiZ odpowiada wybrana w przetargu firma Smart Factor. Koszt zadania to około 66 tys. brutto.

Źródło: ZDiZ w Gdyni


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wypis lub wyrys przez ePUAP
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS