|2023-11-16|
Teledetekcja
Fotorejestracja gdyńskich dróg
Dobiegła końca fotorejestracja wszystkich dróg publicznych w utrzymaniu Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni. Przez ostatnie tygodnie po mieście krążył specjalny samochód z kamerami.
|
Archiwalne zdjęcia z fotorejestracji w poprzednich latach
|
|
|
|
|
– Takie pomiary drogowe wykonujemy w Gdyni cyklicznie, aby mieć jak najbardziej aktualne dane, z których później korzystają pracownicy nie tylko Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni, ale także Urzędu Miasta. Ostatnia fotorejestracja odbyła się w 2021 roku, teraz dane zostały zaktualizowane. Pomiary wykonywane są za pomocą kamer zainstalowanych na dachu samochodu – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.
Fotorejestracja objęła około 400 km dróg publicznych. Następnie zebrane dane zostaną wprowadzone do oprogramowania SmartGEM – inteligentnego systemu, z którego korzystają m.in. pracownicy ZDiZ, które usprawnia zarządzanie zasobami miejskimi. Pozwala on efektywniej korzystać z cyfrowo zinwentaryzowanych danych. Wykonane zdjęcia zostaną poddane obróbce zgodnie z przepisami RODO i wprowadzone do bazy.
Na takich smart rozwiązaniach korzystają przede wszystkim mieszkańcy Gdyni czy inwestorzy, którzy m.in. szybciej i sprawniej otrzymają np. decyzję dotyczącą zajęcia pasa drogowego. Zaktualizowana baza zdjęciowa dróg to również bardzo ważne narzędzie pomocne w procesie projektowania lub zmiany stałej lub tymczasowej organizacji ruchu. Umożliwi też efektywne zarządzanie reklamami umieszczonymi w pasie drogi. Pracownicy ZDiZ będą mogli sprawniej przeprowadzać analizy stanu dróg właśnie na podstawie aktualnych zdjęć.
Dokumentacja fotograficzna jest wykonywana za pomocą zestawu 4 kamer, które wykonują wysokiej jakości zdjęcia obiektywem o rozdzielczości do 8000 na 4000 pikseli. Interwał pracy pozwala na wykonanie kompletu zdjęć co maksymalnie 3 metry. Jednocześnie wysoka jakość zdjęć pozwala na identyfikację szczegółów oddalonych o nawet 100 metrów. Zestaw kamer jest połączony z odbiornikiem GNSS-RTK oraz jest wyposażony w system inercyjny oraz odometr. Pozwala to na uzyskanie współrzędnych wykonywanych zdjęć z dokładnością do 2 centymetrów, czyli porównywalną z dokładnością geodezyjną.
Samochód wykonujący zdjęcia również precyzyjnie mierzy przebytą odległość, dzięki czemu jest możliwe uzyskanie dokładnych danych o długości dróg. Ponadto zbierane są informacje o pozycji kamer w pojeździe, ich kącie nachylenia czy dane dotyczące obiektywu i matrycy. Dzięki nim i zaawansowanym technologiom fotogrametrycznym możliwe jest określenie współrzędnych obiektów znajdujących się na zdjęciach. Możliwy jest również pomiar długości, szerokości, wysokości i powierzchni obiektów znajdujących się na zdjęciach, co nie jest możliwe w przypadku zdjęć wykonanych zwykłym aparatem fotograficznym.
Za wykonanie fotorejestracji dróg oraz infrastruktury drogowej znajdującej się w utrzymaniu gdyńskiego ZDiZ odpowiada wybrana w przetargu firma Smart Factor. Koszt zadania to około 66 tys. brutto.
Źródło: ZDiZ w Gdyni
|