Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-11-15| Teledetekcja

Globalne ocieplenie na zdjęciach satelitarnych. Wyniki konkursu

Znamy już wyniki 4. edycji konkursu „Seize the Beauty of Our Planet” organizowanego przez polską firmę CloudFerro. Tegoroczna edycja skupiała się na problemie globalnego ocieplenia, a jej hasło przewodnie to „Together for COOL Earth!”.


Globalne ocieplenie na zdjęciach satelitarnych. Wyniki konkursu <br />
Laureat I miejsca (autor: Lorenzo Amici)
Laureat I miejsca (autor: Lorenzo Amici)
Globalne ocieplenie na zdjęciach satelitarnych. Wyniki konkursu <br />
Laureat II miejsca (autor: Kamil Onoszko)
Laureat II miejsca (autor: Kamil Onoszko)
Globalne ocieplenie na zdjęciach satelitarnych. Wyniki konkursu <br />
Laureat III miejsca (autor: Jakub Wołosz)
Laureat III miejsca (autor: Jakub Wołosz)

Celem konkursu jest wsparcie wysiłków europejskich i międzynarodowych organizacji w walce ze zmianami klimatu, a także promowanie wykorzystania danych z programu Copernicus w badaniach środowiskowych i ich upowszechnianie.

Prace konkursowe miały przedstawiać wybrany obszar dotknięty globalnym ociepleniem i jego konsekwencjami. Obrazy powinny być wygenerowane na platformach opracowanych i obsługiwanych przez CloudFerro: CREODIAS, WEkEO, CODE-DE lub EO-Lab.

13 finalistów wyłoniło internetowe głosowanie. Spośród nich 3 laureatów wskazało jury w składzie: Pierre Philippe Mathieu (ESA), Peter Wagner (DLR), Joana Miguens (EUMETSAT), Agnieszka Gapys (POLSA), Justyna Redelkiewicz (EUSPA), Geoff Sawyer (EARSC) oraz Stephane Ourevitch (EU Space Support Office).

I miejsce zajął Lorenzo Amici z Włoch za zdjęcie przedstawiające Dolinę Śmierci w USA po powodzi błyskawicznej, którą przyniósł huragan Hilary. Zobrazowanie pozyskał 26 sierpnia 2023 r. satelita Sentinel-2.

II miejsce przypadło Kamilowi Onoszko z Polski. Został on nagrodzony za zdjęcie wykonane 30 lipca 2023 r. przez satelitę Sentinel-2, przedstawiające topiący się lodowiec Columbia na Alasce.

Trzecie z nagrodzonych zdjęć przedstawia okolice miasta Trikala w Grecji dotknięte przez powódź. Jest to zobrazowanie w barwach fałszywych, gdzie roślinność odwzorowuje w odcieniach czerwieni, pozyskane przez satelitę Sentinel2-L2A 10 września 2023 r. Zdjęcie nadesłał Jakub Wołosz z Polski.

Wszystkie finałowe prace można obejrzeć na stronie konkursu.

DC


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Studenci inwentaryzują budynek AGH
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS