Celem konkursu jest wsparcie wysiłków europejskich i międzynarodowych organizacji w walce ze zmianami klimatu, a także promowanie wykorzystania danych z programu Copernicus w badaniach środowiskowych i ich upowszechnianie.
Prace konkursowe miały przedstawiać wybrany obszar dotknięty globalnym ociepleniem i jego konsekwencjami. Obrazy powinny być wygenerowane na platformach opracowanych i obsługiwanych przez CloudFerro: CREODIAS, WEkEO, CODE-DE lub EO-Lab.
13 finalistów wyłoniło internetowe głosowanie. Spośród nich 3 laureatów wskazało jury w składzie: Pierre Philippe Mathieu (ESA), Peter Wagner (DLR), Joana Miguens (EUMETSAT), Agnieszka Gapys (POLSA), Justyna Redelkiewicz (EUSPA), Geoff Sawyer (EARSC) oraz Stephane Ourevitch (EU Space Support Office).
I miejsce zajął Lorenzo Amici z Włoch za zdjęcie przedstawiające Dolinę Śmierci w USA po powodzi błyskawicznej, którą przyniósł huragan Hilary. Zobrazowanie pozyskał 26 sierpnia 2023 r. satelita Sentinel-2.
II miejsce przypadło Kamilowi Onoszko z Polski. Został on nagrodzony za zdjęcie wykonane 30 lipca 2023 r. przez satelitę Sentinel-2, przedstawiające topiący się lodowiec Columbia na Alasce.
Trzecie z nagrodzonych zdjęć przedstawia okolice miasta Trikala w Grecji dotknięte przez powódź. Jest to zobrazowanie w barwach fałszywych, gdzie roślinność odwzorowuje w odcieniach czerwieni, pozyskane przez satelitę Sentinel2-L2A 10 września 2023 r. Zdjęcie nadesłał Jakub Wołosz z Polski.
Wszystkie finałowe prace można obejrzeć na stronie konkursu.