Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2023-11-10| Geodezja

Godło wytyczone przez geodetę coraz lepiej widoczne

Zasadzony pięć lat temu w ramach obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości dendroglif godła Polski prezentuje się coraz bardziej okazale. W ostatnich tygodniach przebarwiające się na żółto brzozy ponownie uwidoczniły zarys orła.


Godło wytyczone przez geodetę coraz lepiej widoczne <br />
Las w kształcie godła Polski, jesień 2023 r. (fot. Nadleśnictwo Lipusz)
Las w kształcie godła Polski, jesień 2023 r. (fot. Nadleśnictwo Lipusz)

20 października 2018 r. blisko 3 tys. osób przybyło do Leśnictwa Kłodno na terenie Nadleśnictwa Lipusz, aby wraz z tutejszymi leśnikami posadzić las w miejscu rok wcześniej spustoszonym przez huragan. Była to inicjatywa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku oraz Chorągwi Gdańskiej ZHP. Do stworzenia wizerunku godła użyto około 400 sadzonek modrzewia (korona), 23 tys. brzozy (sylwetka orła) oraz 67 tys. sosny (tło). Posadzony przez uczestników akcji orzeł zajmuje ponad 12 ha, a rozpiętość jego skrzydeł to 310 metrów.

Za wyznaczenie godła w terenie odpowiedzialny był wówczas geodeta Jarosław Marcyniuk z Redy. Tyczenie z wykorzystaniem odbiornika GNSS trwało sześć dni. W tym czasie wbito ponad 1000 drewnianych palików. Jarosław Marcyniuk sprawował także nadzór w dniu sadzenia. Paliki zniszczone np. przez dzikie zwierzęta były na bieżąco wznawiane. Więcej o akcji sadzenia i związanych z nią zadaniach geodezyjnych można przeczytać w GEODECIE 11/2018 oraz na Geoforum.pl.

Las w ksztaÅ‚cie godÅ‚a Polski ma szansÄ™ na wpisanie do ksiÄ™gi rekordów Guinnesa w kategorii najwiÄ™kszy wzór z drzew. Jak podaje NadleÅ›nictwo Lipusz, pozostaÅ‚ już ostatni etap, aby uzyskać rekord – przesÅ‚anie dwubarwnego wzoru drzew.


Las w kształcie godła Polski, jesień 2023 r. (fot. Nadleśnictwo Lipusz)

DC


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Å‚adowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Modelowanie Dębu Bartek
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy zwiÄ…zane z geodezjÄ…, kartografiÄ…, katastrem, GIS-em, fotogrametriÄ… i teledetekcjÄ…, nawigacjÄ… satelitarnÄ… itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzÄ…cy:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama