Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-11-09| Mapy

Ponad 200 historycznych map i panoram dostępnych on-line

Biblioteka Uniwersytecka im. Jerzego Giedroycia w Białymstoku udostępniła na stronie internetowej ponad 200 historycznych map i panoram. Kolekcja obejmuje mapy ogólnogeograficzne, topograficzne i wojskowe oraz plany miast czy regionów, a nawet historyczne widoki. Pochodzą głównie z XIX i początku XX w., ale nie brakuje też dokumentów z XVI–XVIII w., w tym unikatów.


Ponad 200 historycznych map i panoram dostępnych on-line <br />
Dr Edyta Bezzubik z Pracowni Zbiorów Specjalnych i Digitalizacji oraz Wiesław Wróbel, zastępca dyrektora Biblioteki Uniwersyteckiej oraz kierownik Pracowni Zbiorów Specjalnych i Digitalizacji
Dr Edyta Bezzubik z Pracowni Zbiorów Specjalnych i Digitalizacji oraz Wiesław Wróbel, zastępca dyrektora Biblioteki Uniwersyteckiej oraz kierownik Pracowni Zbiorów Specjalnych i Digitalizacji
Ponad 200 historycznych map i panoram dostępnych on-line
Ponad 200 historycznych map i panoram dostępnych on-line

Zakończony właśnie projekt „Cyfrowe kolekcje Biblioteki Uniwersyteckiej – zbiory kartograficzne” zakładał wykonanie digitalizacji ponad 200 historycznych dokumentów wydanych przed 1945 r., które przeszły już do domeny publicznej, przygotowanie ich analitycznych opisów oraz budowę specjalnej strony internetowej. Celem tych działań było zabezpieczenie cennych obiektów historycznych i wyłączenie ich z bezpośredniego udostępniania, a także możliwie szerokie upowszechnienie zbiorów, przede wszystkim do celów naukowych.

Udostępnione dokumenty kartograficzne dotyczą przede wszystkim terenów Polski północno-wschodniej oraz terenów dawnego Wielkiego Księstwa Litewskiego, a dziś obszarów Litwy, Białorusi i Ukrainy.

– Każdy prezentowany dokument posiada naukowe opracowanie analityczne zawierające podstawowe informacje dotyczące m.in. okoliczności powstania, historii egzemplarza, autorów i wydawców, a także odpowiednio dobrane hasła przedmiotowe ułatwiające przeszukiwanie i porządkowanie zbioru. Kolekcja jest otwarta, dlatego wraz z pozyskiwaniem nowych zbiorów do Biblioteki, ich wersje cyfrowe będą udostępniane na tej stronie – mówi dr Edyta Bezzubik z Pracowni Zbiorów Specjalnych i Digitalizacji, która w projekcie była odpowiedzialna za przygotowanie opracowania analitycznego zbiorów kartograficznych.

To nie koniec prac – w najbliższej przyszłości planowana jest kontynuacja projektu rozszerzająca kolekcję o inne typy dokumentów, m.in. dawne widokówki prezentujące historyczne fotografie regionu oraz zbiór starodruków.

Źródło: Uniwersytet w Białymstoku


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
KNG Dahlta w Tatrach
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS