Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-11-07| GIS

Gdańsk ma nowy geoportal

GeoGdańsk zrewolucjonizuje dostęp do map i informacji miejskich – zapowiada gdański magistrat. Nowy portal zastąpi funkcjonujący przez ostatnie 20 lat Interaktywny Plan Gdańska.


Gdańsk ma nowy geoportal
Gdańsk ma nowy geoportal <br />
Fot. Dominik Paszliński, www.gdansk.pl
Fot. Dominik Paszliński, www.gdansk.pl

• Intuicyjny portal mapowy

Zaprezentowane właśnie narzędzie zapewni mieszkańcom i odwiedzającym Gdańsk dostęp do bardziej zaawansowanych, wszechstronnych map oraz informacji o mieście – pozwoli na jego odkrywanie w zupełnie nowy sposób. GeoGdańsk to kompleksowy i intuicyjny portal mapowy, który oferuje użytkownikom znacznie więcej niż tradycyjne mapy on-line. Portal umożliwia szybkie przeglądanie map, lokalizowanie ważnych punktów, dostęp do informacji o trasach komunikacji publicznej, parkingach, atrakcjach turystycznych i wielu innych przydatnych danych.

– Informacja jest tym bardziej cenna, im bardziej aktualna i myślę, że serwis będzie służył nie tylko miłośnikom Gdańska, którzy szukają ciekawostek o naszym mieście, ale także tym, którzy potrzebują tych informacji do swojej pracy. To nowoczesny i intuicyjny portal, który w skali kraju jest unikalny – podkreśla Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. – W odróżnieniu od istniejących obecnie serwisów mapowych, GeoGdańsk jest dostosowany do urządzeń mobilnych – dodaje.

• 4 lata pracy nad nowym serwisem

Projekt GeoGdańsk realizowany jest od 2019 roku. Całość składa się z części zewnętrznej, która została udostępniona mieszkankom i mieszkańcom Gdańska oraz wewnętrznej, dostępnej dla pracowników, przy której urzędnicy pracują od marca 2023 r. W dotychczasowym Interaktywnym Planie Gdańska dane nie były wprowadzane i aktualizowane na bieżąco, dodatkowo technologia tego systemu jest obecnie przestarzała i podatna na ataki hackerskie, jednocześnie nie ma możliwości rozbudowy go o nowe funkcje. I co najważniejsze – poprzedniego systemu nie można było dostosować do wymogów ustawy o dostępności cyfrowej, a na telefonach po prostu nie działał.

GeoGdańsk to zmiana podejścia do cyfryzacji, a w efekcie wzrost efektywności pracy urzędników – pracując na jednej bazie, gospodarze poszczególnych danych dbają o ich jakość i aktualność, jednocześnie umożliwiając innym wydziałom i jednostkom korzystanie z nich i zestawianie ze swoimi informacjami. Projekt też zmobilizował do pokazania na mapie danych, które do tej pory były przechowywane „w excelach”, dokumentach bądź w osobnych plikach z różną częstotliwością aktualizacji.

– Przez ostatnie 4 lata połączyliśmy wszystkie zasoby w jedną bazę i jeden serwis mapowy po to, żeby także w samym urzędzie korzystać z jednych, wspólnych danych i nie tworzyć ich wielokrotnie – zaznacza Piotr Borawski, zastępca prezydent ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.

• Co oferuje serwis?

Na stronie zamieszczono 13 różnych tematów, które można wybrać według własnego zapotrzebowania i podzielić przestrzeń na taką, która interesuje danego użytkownika. Odtworzonych zostało 900 planów zagospodarowania przestrzennego z ostatnich 20 lat. Znajdują się tam również informacje o niemal 91 tys. działek w Gdańsku.

Najważniejsze elementy, które można sprawdzić w systemie, to mapa i rodzaj własności danego gruntu, oraz miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. Dodatkowo system daje możliwość sprawdzenia regulacji prawnych dotyczących uchwały krajobrazowej. Zamieszczono tam również mapę rowerową, szkoły publiczne, jednostki miejskie, oficjalne punkty adresowe (zgodne z oficjalnym rejestrem), działki i budynki z ewidencji gruntów i budynków. Można skorzystać także z informacji o przystankach komunikacji miejskiej, trasach i liniach autobusowych oraz tramwajowych, granicach dzielnic, strefach parkingowych czy miejskich obiektach sportowych i rekreacyjnych, w tym placach zabaw. Wszystko to z informacją, kto danym terenem czy obiektem zarządza.

Miejski portal mapowy prezentuje te treści, które mają umocowanie prawne. Użytkownicy nie znajdą w nim np. nazw potocznych dzielnic, osiedli czy nazw ulic. Znajdą z kolei odzwierciedlenie wszystkich uchwał, nad którymi głosują radni Miasta Gdańska.

– Bardzo istotna w portalu GeoGdańsk jest pewność danych, ponieważ istniały już wcześniej komercyjne przedsięwzięcia i serwisy mapowe z zaznaczonymi usługami i sklepami. GeoGdańsk daje nam pewność, że to, co jest w nim przedstawione, dokładnie tak samo wygląda od strony formalnej: są te same nazwy ulic, odpowiednie nazwy dzielnicy – zwraca uwagę Cezary Śpiewak Dowbór, przewodniczący Koalicji Obywatelskiej w Radzie Miasta Gdańska.

• Użyteczny także w przestrzeni miejskiej

Dzięki funkcjom systemu, w tym możliwości porównania różnych przestrzeni na przełomie wielu lat, można zobaczyć i przeanalizować, jak rozwija się Gdańsk.
Powstanie serwisu to część większego wieloletniego kontraktu na modernizację danych przestrzennych i dostawę technologii. Wartość jego utworzenia to 1 685 100 zł brutto. Wykonawcą jest konsorcjum Esri Polska i GIAP.

Źródło: www.gdansk.pl


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wapno - krajobraz po katastrofie
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS