|2023-10-31|
Geodezja, Edukacja
Spacer po niebie z Mikołajem Kopernikiem
W sobotę 28 października w Brzesku odbyło się uroczyste otwarcie Pavimentum Copernicanum – platformy edukacji astronomicznej i geodezyjnej.
Pavimentum Copernicanum jest rekonstrukcją platformy obserwacyjnej, jaką Mikołaj Kopernik wzniósł we Fromborku. Będzie pełnić funkcję obiektu edukacyjnego jako miejsce prowadzenia plenerowych pokazów o tematyce astronomicznej oraz geodezyjnej, w tym obserwacji zjawisk astronomicznych. Forma rekonstrukcji platformy Kopernika stanowi symboliczną kontynuację jego dzieła. Będąc na Pavimentum Copernicanym, każdy będzie mógł się poczuć jak Kopernik – obserwować niebo z użyciem instrumentów astronomicznych. Dzięki precyzyjnie określonym współrzędnym punktu geodezyjnego na środku Pavimentum możliwe będzie odnoszenie obserwacji astronomicznych do innych obserwatoriów: profesjonalnych i amatorskich.
– Pavimentum Copernicanum będzie miejscem spotkań i organizacji wydarzeń dotyczących nauki, astronomii i geodezji. Zajęcia edukacyjne na Pavimentum, skierowane w szczególności do uczniów szkół podstawowych i średnich, stanowić będą cenny wkład w program nauczania, wspierając działania popularyzujące naukę w naszym regionie – mówiła Marta Malec-Lech z zarządu województwa małopolskiego.
Działania edukacyjne związane z Pavimentum Copernicanum realizowane będą w ramach obchodów Roku Mikołaja Kopernika 2023, a także kontynuowane w latach kolejnych.
Pomysłodawcą i realizatorem projektu jest Hufiec ZHP Brzesko, który angażuje się w działania edukacyjne i patriotyczne na terenie powiatu brzeskiego. Mając za patrona Mikołaja Kopernika, w szczególny sposób podkreśla w swej aktywności pamięć o wielkim astronomie i jego naukowej działalności.
Platforma pod pełną nazwą „Pavimentum Copernicanum w Brzesku – platforma edukacji astronomicznej i geodezyjnej” powstała w ramach konkursu edukacyjnego „Małopolska! Postaw na edukację”. Łączny koszt projektu to 68,5 tys. zł, a kwota dofinansowania – 52 tys. zł.
Źródło: UMWM
|