Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-10-30| Prawo

Będzie nowy wzór wniosku o ustalenie lokalizacji

Ministerstwo Rozwoju i Technologii zaprezentowało projekt rozporządzenia w sprawie określenia wzoru formularza wniosku o ustalenie lokalizacji inwestycji celu publicznego albo warunków zabudowy.


Będzie nowy wzór wniosku o ustalenie lokalizacji <br />
Fot. a454 przez Canva.com
Fot. a454 przez Canva.com

Konieczność wydania rozporządzenia wynika ze zmian merytorycznych wprowadzonych ustawą z 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw zmian. Akt ten sprecyzował w uopzp wytyczne konieczne do wydania decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego albo warunków zabudowy, m.in. w zakresie nazw poszczególnych wymagań do określenia w projekcie decyzji, tj.: „wysokość górnej krawędzi elewacji frontowej, jej gzymsu lub attyki” została zastąpiona „wysokością”.

Ponadto nowelizacja wprowadziła obowiązek zapewnienia zgodności warunków i szczegółowych zasad zagospodarowania terenu oraz jego zabudowy określanych w decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego albo warunków zabudowy z planem ogólnym. Taki sam warunek związany ze zgodnością z planem ogólnym dotyczy planów miejscowych.

Zmiany te zawarte zostały również we wzorze formularza, w szczególności w zakresie charakterystycznych parametrów budynku (rozdział B.4).

Jak podkreśla resort rozwoju w uzasadnieniu projektu, zgodnie z obowiązującymi przepisami w stosunku do wniosku o ustalenie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu lub wniosku o ustalenie lokalizacji inwestycji celu publicznego w postaci papierowej i w formie dokumentu elektronicznego ma zastosowanie ten sam wzór. Zastosowanie formy dokumentu elektronicznego umożliwia jego późniejszą sprawną implementację w systemach informatycznych (w tym wykorzystujących systemy zarządzania treścią CMS) i umożliwienie inwestorom załatwiania ww. spraw przez internet.

Obecnie trwają uzgodnienia, konsultacje publiczne i opiniowanie projektu.
Rozporządzenie miałoby wejść w życie 14 dni po ogłoszeniu.

Przypomnijmy, że na różnych etapach procedowania jest też kilka innych rozporządzeń, których wydanie wymusiła nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym:
rozporządzenie zmieniającego rozporządzenie w sprawie zbiorów danych przestrzennych oraz metadanych w zakresie zagospodarowania przestrzennego;
rozporządzenie w sprawie określenia wzoru formularza wniosku dotyczącego aktu planowania przestrzennego;
rozporządzenie w sprawie sposobu przygotowania projektu planu ogólnego gminy;
rozporządzenie w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Źródło: MRiT, DC


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Najdokładniejsza mapa magnetyczna Ziemi
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS