Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2023-10-27| Geodezja, Instytucje

Wspólne pomiary grawimetryczne IGiK i PIG-PIB nad Bałtykiem

W dniach 9–13 października pracownicy Centrum Geodezji i Geodynamiki IGiK oraz Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego przeprowadzili w ramach projektu BalMarGrav (Interreg Baltic Sea Region) pomiary grawimetryczne na polskim wybrzeżu dowiązujące historyczne punkty osnowy pomiarowej w portach do współczesnej osnowy grawimetrycznej.


Wspólne pomiary grawimetryczne IGiK i PIG-PIB nad Bałtykiem
Wspólne pomiary grawimetryczne IGiK i PIG-PIB nad Bałtykiem

W trakcie kampanii wykonano pomiary względne na sześciu przęsłach łączących punkty w sześciu portach morskich – Darłówko, Ustka, Łeba, Władysławowo, Hel i Gdańsk – w nawiązaniu do punktów w Redzikowie, Lęborku, Jastrzębiej Górze i Chwaszczynie, które wchodzą w skład podstawowej osnowy grawimetrycznej kraju. Wcześniej wykonano również dowiązanie w porcie Świnoujście. Pomiary grawimetryczne synchroniczne przeprowadzono dwoma grawimetrami względnymi marki LaCoste & Romberg. Uzyskano błędy wyznaczenia różnicy przyspieszenia siły ciężkości rzędu 5 mikroGali.

Celem kampanii pomiarowej było odtworzenie wartości przyspieszenia siły ciężkości na referencyjnych punktach pomiarowych w portach morskich związanych z grawimetrycznymi pomiarami morskimi przeprowadzonymi wzdłuż polskiego wybrzeża w latach 1976–1981. Pozwoli to wyrazić archiwalne pomiary w obecnie obowiązujących układach odniesienia.

W trakcie wykonywania pomiarów nieoceniona okazała się pomoc urzędników portów morskich oraz mieszkańców, którzy dzielili się swoimi wspomnieniami i dzięki temu pomogli po prawie półwieku odtworzyć lokalizacje punktów. Oprócz pomiarów przeprowadzono również aktualizację opisów topograficznych punktów osnowy, pomiary wysokości lustra wody, wyznaczenie współrzędnych w układzie elipsoidy GRS80 oraz wysokości w oparciu o wysoko precyzyjny model DTM, a także pozyskano dokumentację zdjęciową.

Źródło: IGiK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mapa Miejsc Pamięci Narodowej
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama