|2023-10-20|
Geodezja, GIS, Instytucje
GUGiK kończy projekt współpracy bliźniaczej w Mołdawii
W Kiszyniowie w dniach 17–19 października odbyła się konferencja kończąca rozpoczęty we wrześniu 2020 r. projekt twinningowy „Udoskonalenie usług wykorzystujących dane przestrzenne Republiki Mołdawii zgodnie ze standardami UE” („Improving Spatial Data Services in the Republic of Moldova following EU standards”). Przedsięwzięcie realizowane było w konsorcjum przez Chorwację, Polskę oraz Holandię.
W konferencji uczestniczyli przedstawiciele Agencji ds. Gospodarki Lądowej i Katastru (ALRC) Republiki Mołdawii, instytucji partnerskich państw członkowskich UE, Delegatury UE w Republice Mołdawii, ambasad Polski i Chorwacji, a także licznych instytucji publicznych z Republiki Mołdawii, które wykorzystują dane przestrzenne i e-usługi w codziennej pracy. GUGiK reprezentowany był przez Ewę Surmę oraz Małgorzatę Sypułę z Departamentu Strategii i Współpracy Zagranicznej.
Projekt obejmował całokształt działań związanych z rozwojem e-administracji, wzmocnieniem potencjału instytucjonalnego ALRC oraz rozwojem infrastruktury informacji przestrzennej (IIP) Republiki Mołdawii.
Wśród głównych rezultatów osiągniętych w trakcie realizacji projektu można wymienić: aktualizację ram prawnych i przygotowanie dokumentów dotyczących strategicznego rozwoju krajowej infrastruktury informacji przestrzennej (NSDI), rozwój geoportalu NSDI, a także wzmocnienie kompetencji użytkowników geoinformacji.
GUGiK był liderem w komponencie szkoleniowym nr 4. W wyniku działań w tym komponencie opracowano programy szkoleń i przeprowadzono warsztaty z wykorzystania możliwości IIP dla ponad 100 pracowników administracji publicznej Mołdawii oraz przedstawicieli uczelni.
Szkolenia prowadzone przez ekspertów z GUGiK ukierunkowane były na praktyczne wykorzystanie IIP. Obejmowały m.in.: wykorzystanie danych i e-usług z geoportali krajowych, wprowadzenie do dyrektywy INSPIRE i jej wdrażanie w Polsce, wykorzystanie danych i usług w oprogramowaniach typu open source, rozwiązania technologiczne przyczyniające się do zwiększenia dostępności zasobów IIP.
Wdrożenie rezultatów projektu pomoże rządowi Republiki Mołdawii skutecznie pomagać obywatelom, wspierać przedsiębiorstwa i poprawiać innowacyjność kraju. – Ustandaryzowane i interoperacyjne dane przestrzenne pozwolą na rozwój profesjonalnych narzędzi, dzięki którym możliwe będzie pełne wykorzystanie danych – powiedział podczas konferencji Adam Grodzicki, zastępca szefa współpracy w Delegaturze Unii Europejskiej w Republice Mołdawii.
W ramach projektu GUGiK prowadził również prace poprzez misje ekspertów krótkoterminowych w następujących komponentach: • 1 – Zrównoważone zarządzanie IIP w Mołdawii. • 3 – Wykorzystanie istniejących danych w ramach krajowej infrastruktury informacji przestrzennej w Mołdawii (metadane, harmonizacja, testowanie, udostępnienie i integracja za pośrednictwem najnowszych technologii w ramach krajowej IIP). • 5 – Przegląd obowiązujących przepisów prawnych i zaproponowanie zmian legislacyjnych.
Prace GUGiK w projekcie miały na celu przede wszystkim wymianę dobrych praktyk prowadzących do poprawy świadomości i upowszechnienia geoinformacji, uświadomienia korzyści z wykorzystania danych przestrzennych dla sektora publicznego Mołdawii w zakresie podejmowanych decyzji oraz dla sektora prywatnego w zakresie rozwijania innowacji.
Warto podkreślić, że zakończony projekt uważany jest za jedno z najlepszych przedsięwzięć twinningowych zrealizowanych do tej pory w Republice Mołdawii.
Źródło: GUGiK
|