Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2008-03-19| GIS, Prawo, Instytucje

W 2013 r. powstanie system informacji o ruchu na śródlądowych drogach wodnych



Na posiedzeniu Rady Ministrów (19 marca br.) przyjęto projekt nowelizacji ustawy o żegludze śródlądowej.

Przewiduje on utworzenie w Polsce, podobnie jak to jest w innych krajach UE, systemu informacji o ruchu na śródlądowych drogach wodnych (RIS). Obejmie on drogi położone w dolnym odcinku Odry, o łącznej długości 97,3 km.
Dzięki systemowi transport śródlądowy będzie mógł uzyskiwać bieżące informacje geograficzne, hydrologiczne i administracyjne. RIS ułatwi komunikację, zwłaszcza w przypadku awarii, wypadków itp. Ma także służyć informowaniu o planach inwestycyjnych na poszczególnych odcinkach rzeki. RIS będzie zawierał dane statystyczne dotyczące transportu rzecznego oraz opłaty za korzystanie z infrastruktury rzecznej.
Projekt przewiduje też powstanie (do 2010 r.) w Szczecinie całodobowego Centrum RIS, które ma podlegać ministrowi infrastruktury. Jego zadaniem będzie m.in. podejmowanie działań zapewniających użytkownikom RIS dostęp do elektronicznych map nawigacyjnych oraz udostępnianie organom administracji publicznej i państwom Unii Europejskiej elektronicznych raportów ze statków. Centrum będzie także realizować działania promujące korzystanie z RIS.
Koszt budowy całego systemu oszacowano na 80 mln zł, uruchomienie planowane jest na 2013 r.

Projekt nowelizacji ustawy zawiera przepisy umożliwiające uruchomienie RIS. W ciągu pół roku od dnia ogłoszenia ustawy minister będzie musiał wyznaczyć pełnomocnika do przygotowania RIS i podejmowania działań zmierzających do utworzenia Centrum RIS. Projekt ustawy dostosowuje prawo krajowe do prawa Unii Europejskiej.

Źródło: KPRM


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
GEODETA testuje: ContextCapture
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS