wiadomościreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-09-11| Prawo

Nowe przepisy w zakresie wyceny nieruchomości już obowiązują

9 września weszło w życie rozporządzenie ministra rozwoju i technologii w sprawie wyceny nieruchomości (DzU 2023 r. poz. 1832). Ma ono przynieść ujednolicenie praktyki dokonywania wycen nieruchomości oraz poprawę jakości usług oferowanych przez rzeczoznawców majątkowych.


Nowe przepisy w zakresie wyceny nieruchomości już obowiązują <br />
Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Przygotowanie nowego aktu wymusiła ustawa z 8 lipca 2021 r. o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz niektórych innych ustaw. W przywołanej nowelizacji dokonano m.in. zmiany organu upoważnionego do wydania rozporządzenia – z Rady Ministrów na ministra właściwego do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa.
Ponadto – jak zwracają uwagę w uzasadnieniu autorzy nowego aktu – dotychczasowe regulacje w obszarze metodyki wyceny nieruchomości obowiązywały przez niemal 19 lat i w tym czasie nie były gruntownie zmieniane. Zaistniała zatem potrzeba szerszej modyfikacji rozporządzenia, która umożliwiłaby dostosowanie procedur wyceny do panujących realiów rynkowych. Analogiczną potrzebę sygnalizowało również środowisko zawodowe rzeczoznawców majątkowych.

Gruntowa analiza przepisów rozporządzenia z 21 września 2004 roku w sprawie wyceny nieruchomości i sporządzania operatu szacunkowego, jak również przegląd aktualnego orzecznictwa oraz doktryny, a także dyskusje ze środowiskiem zawodowym rzeczoznawców majątkowych pozwoliły na zidentyfikowanie obszarów, które wymagały uregulowania bądź doprecyzowania, a także takich, które budziły rozbieżności interpretacyjne oraz trudności w stosowaniu w praktyce. W konsekwencji w nowym rozporządzeniu, poza normami prawnymi przeniesionymi ze starego aktu, zaproponowano nowe rozwiązania bądź zaktualizowano dotychczasowe procedury, a także usystematyzowano oraz przeredagowano pewne zagadnienia dla poprawy ich czytelności.

Zaproponowane rozwiązania obejmują przede wszystkim:
• uszczegółowienie procedur wyceny w podejściu porównawczym;
• sprecyzowanie procedur określania wartości nieruchomości rolnych i leśnych;
• sformułowanie na gruncie przepisów prawa sposobów wyceny ograniczonych praw rzeczowych, ze szczególnym uwzględnieniem wyceny służebności;
• doprecyzowanie regulacji dotyczących treści operatu szacunkowego oraz sposobu podpisywania tego dokumentu przez rzeczoznawców majątkowych;
• uregulowanie kwestii dokonywania oględzin nieruchomości;
• wprowadzenie możliwości określania w sposób parametryczny wartości nieruchomości przed podziałem w celu ustalenia opłaty adiacenckiej w przypadku braku danych rynkowych;
• uelastycznienie procedur wyceny nieruchomości stanowiących przedmiot prawa użytkowania wieczystego poprzez dopuszczenie, poza podejściem porównawczym, również innego sposobu wyceny w szczególnych przypadkach;
• modyfikację metody wskaźników szacunkowych gruntów w kierunku pełniejszego oddania charakteru rynkowego wartości nieruchomości określonej przy zastosowaniu tej metody;
• włączenie do rozporządzenia najistotniejszych uregulowań zawartych w standardzie zawodowym „Wycena dla zabezpieczenia wierzytelności”.
Ponadto usystematyzowano i pogrupowano pewne zagadnienia dla poprawny ich czytelności.

Rozporządzenie w sprawie wyceny nieruchomości ukazało się w Dzienniku Ustaw 8 września i już dzień później weszło w życie.

Źródło: MRiT, DC


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak korzystać z danych przestrzennych PIG?
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS