Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-09-08| GIS, Mapy, Software

Więcej danych o środowisku od Google Maps

Oferta Google Maps została rozszerzona o nowe interfejsy API umożliwiające mapowanie potencjału solarnego, informacji o jakości powietrza oraz występowania alergenów. Inicjatywa ma wspierać zrównoważony rozwój i pomagać w dostosowywaniu się do skutków zmian klimatu.


Więcej danych o środowisku od Google Maps

Narzędzia wykorzystują sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe do analizy zdjęć lotniczych oraz innych danych środowiskowych. Solar API jest odpowiedzią na duże zapotrzebowanie na dane dotyczące potencjału solarnego. Dostarcza danych dla ponad 320 milionów budynków w 40 krajach. W analizach uwzględnia takie czynniki, jak: geometria dachu z zacienieniem i drzewami (informacja pozyskiwana bezpośrednio ze zdjęć lotniczych dzięki sztucznej inteligencji), historyczne wzorce pogodowe oraz koszty energii. Pozwala to na wyznaczenie najkorzystniejszej lokalizacji instalacji oraz określenie opłacalności bez konieczności wizyty w terenie.

Air Quality API obejmuje ponad 70 lokalnych indeksów zanieczyszczeń, informacje o dominującym zanieczyszczeniu (stężenia, źródła i skutki występowania), zalecenia zdrowotne dostosowane do potrzeb różnych grup odbiorców oraz mapy cieplne zanieczyszczeń dla ponad 100 krajów na całym świecie. Interfejs integruje dane z różnych źródeł, w tym meteorologiczne, z rządowych stacji monitorujących, czujników i satelitów, a także z analizy informacji o ruchu drogowym.

API Pollen dostarcza danych o ilości pyłków, wizualizacje map cieplnych, szczegółowe informacje o alergenach roślinnych oraz praktyczne wskazówki dla alergików w ponad 65 krajach. Na podstawie uczenia maszynowego wyznaczane są miejsca występowania roślin produkujących pyłki, co przy uwzględnieniu lokalnych wzorców wiatru pozwala na określenie ilości i sposobu rozprzestrzeniania się alergenów.

Źródło: Google Maps Platform


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
GEODETA testuje: ContextCapture
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS