Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-09-07| Geodezja, GIS

Widok chmury punktów w portalach e-mapa

Serwisy mapowe działające w technologii e-mapa.net firmy Geo-System zyskały nową funkcję – możliwość wyświetlenia dla danego obszaru widoku chmury punktów.


Widok chmury punktów w portalach e-mapa

Nowy tryb jest dostępny w menu kontekstowym obszaru mapy – należy kliknąć prawym przyciskiem myszy w dowolnym miejscu na mapie i wybrać pozycję „Widok chmury punktów”. Otworzy się wówczas nowe okno, w którym po chwili załadują się dane pochodzące z lotniczego skanowania laserowego lidar wykonanego w ramach programu ISOK. Odwzorowują one ukształtowanie terenu wraz z obiektami pokrycia, takimi jak budynki czy zieleń.

Dla części obszarów oprócz samego położenia XYZ dane obejmują również wartości RGB (kolor przypisany do punktu), co pozwala na realistyczną wizualizację otoczenia. Dodatkowo każdy punkt ma przypisaną klasę (punkty reprezentujące budynki, punkty leżące na gruncie itd.), dzięki czemu możliwe jest filtrowanie i wyświetlenie jedynie potrzebnych danych, np. ukształtowania terenu na obszarze leśnym.

Chmura punktów została pozyskana dla obszaru całego kraju w latach 2010–2019, rozdzielczość skanowania wynosiła od 4 pkt/m kw do 20 pkt/m kw w przypadku miast.

Źródło: Geo-System


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Modelowanie Dębu Bartek
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS