|2008-03-18|
Geodezja, Prawo, Instytucje, Kataster
Nowelizacja czeskiej ustawy katastralnej
Rocznie urzędy katastralne załatwiają w Czechach ok. 1,7 mln wniosków, tych wydawanych na papierze, jak i wypisów wysyłanych internetem i opatrzonych elektronicznym podpisem.
Obecnie praktycznie każdy ma dostęp do informacji o prawie własności do gruntu lub nieruchomości. Proponowana przez rząd nowelizacja ustawy katastralnej ma zagwarantować udzielanie tych informacji tylko tym wnioskującym, którzy wykażą swą tożsamość i poinformują o celu uzyskania informacji. Proponowane zmiany nie odnoszą się do bieżących wypisów z katastru, dotyczących danych o pojedynczych nieruchomościach.
Nowelizacja przewiduje, że kontrola udzielonych informacji i ewentualnego niewłaściwego wykorzystania (nadużycia) danych, prowadzona będzie przez urząd ds. ochrony danych osobowych. Głównym celem zmian jest zwiększenie kontroli nad udostępnianiem niektórych danych, przy zachowaniu zasady publicznego (ogólnodostępnego) charakteru katastru. Nie będzie możliwości bezpośredniego przeglądania zbioru dokumentów (na podstawie którego dokonywane są zmiany w katastrze), udostępniane będą jedynie kopie (na pisemny wniosek). W ten sposób w pełni kontrolowane będzie nie tylko to, kto i jakie dane (dotyczące własności) otrzymuje, ale i z jakiego zbioru.
Zmianie ulegnie także ustawa o opłatach administracyjnych. W Czechach opłaty te są jednymi z najniższych w Europie i nie były podnoszone od 1994 r., za wniosek płaci się 500 koron. W sąsiedniej Słowacji za wniosek płaci się przeciętnie 2000 tamtejszych koron. Zwiększone przychody z opłat mają zostać przeznaczone głównie na przyspieszenie digitalizacji map katastralnych.
Źródło: Zem
|