Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-08-18| GIS, Mapy

Gdzie najbardziej doskwiera upał?

GIS-Expert opracował mapy wskazujące miejsca, w których potencjalne wystąpienie wysokich temperatur byłoby najbardziej uciążliwe dla mieszkańców. Opracowanie powstało dla miast wojewódzkich oraz Trójmiasta. Wyniki są dostępne w interaktywnej aplikacji.


Gdzie najbardziej doskwiera upał?

W obliczu zmian klimatu oraz ostatniej fali upałów szczególnie ważne staje się umiejętne zarządzanie przestrzenią, tak aby niwelować ich negatywne skutki. Może w tym pomóc wyznaczenie obszarów najmniej odpornych na występowanie upałów oraz uwzględnienie tej informacji w planowaniu sieci miejskich terenów zieleni.

Wskaźnik HRI (Heat Risk Index) został obliczony na podstawie algorytmu zaproponowanego przez Esri. Uwzględnia trzy zmienne: temperaturę powierzchni, pokrycie terenu koronami drzew oraz gęstość zaludnienia. W analizie uwzględniono zobrazowania satelitarne wykonane od 2001 roku w miesiącach kwiecień–wrzesień, o zachmurzeniu nie większym niż 10% i wysokości słońca większej niż 40 stopni.

Tak jak można było przewidzieć, najniższe wartości wskaźnika odnotowano na terenach leśnych oraz innych obszarach, na których występuje gęste pokrycie roślinnością – parkach, ogrodach działkowych czy niektórych cmentarzach. Pokazuje to, jak istotną rolę odgrywa zieleń. Miasta o najniższej średniej wartości wskaźnika to: Zielona Góra (6,2), Olsztyn (6,4), Katowice (6,4), Kielce (6,8) oraz Trójmiasto (6,8).

Najwyższe wartości odnotowano na obszarach intensywnej zabudowy – centrach miast, terenach przemysłowo-magazynowych i lotniskach. W rankingu miast o najwyższym wskaźniku przodują Rzeszów (8), Wrocław (8,1), Opole (8,1) i Gorzów Wielkopolski (8,2).

Źródło: GIS-Expert


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Polska aplikacja zwycięża w konkursie Hexagonu
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS