Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-08-07| GIS, Mapy, Teledetekcja

Mapa drzew pomoże rozwijać błękito-zieloną infrastrukturę Wrocławia

W ramach europejskiego projektu LIFECOOLCITY we Wrocławiu zostanie przygotowany program do analizy danych środowiskowych i wspierania decyzji dotyczących utrzymania terenów zielonych. Opracowany system pomoże lepiej zarządzać zielenią oraz dostosowywać miejskie przestrzenie do zmian klimatu. Z wypracowanych rozwiązań w przyszłości będą mogły skorzystać inne europejskie miasta.


Mapa drzew pomoże rozwijać błękito-zieloną infrastrukturę Wrocławia <br />
Fot. MGGP Aero + mapa koron drzew
Fot. MGGP Aero + mapa koron drzew

Projekt realizowany jest przez konsorcjum, w którego skład wchodzą: MGGP Aero (lider), miasto Wrocław, Uniwersytet Łódzki – Wydział Biologii i Ochrony Środowiska, Uniwersytet Warszawski – Wydział Nauk Ekonomicznych, Ingenieurgesellschaft Prof. Dr. SiekermbH, Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz UNEP/GRID Warszawa w strukturze Narodowej Fundacji Ochrony Środowiska.

Pierwszym etapem jest sporządzenie mapy koron drzew Wrocławia – dla części miasta jeszcze w tym roku, a dla całego obszaru za dwa lata. Aktualnie trwa pozyskiwanie danych. W kwietniu i lipcu zostały zrealizowane dwa loty, natomiast w planach na sierpień są przeloty z kamerą termalną, co pozwoli na uchwycenie zjawiska miejskiej wyspy ciepła.

Pozyskane teledetekcyjnie dane będą analizowane z uwzględnieniem już istniejącej infrastruktury, własności gruntów, klasy ich użytkowania, zapisów miejskiego planu zagospodarowania przestrzennego, map wysokościowych czy map siedlisk.

– Ten projekt to doskonała szansa na zmapowanie całej zieleni w mieście. Pozwoli na ogólny ogląd naszych parków – wyjaśnia Monika Pec-Święcicka, zastępca dyrektora we wrocławskim Zarządzie Zieleni Miejskiej. – Na podstawie zebranych danych program pomoże ocenić, czy dany teren zieleni wymaga interwencji. Wskaże także jakość gruntów, obniżenia terenu, w których retencjonuje się woda czy przedstawi skład gatunkowy wskazujący na grupę cennych siedlisk. Nakładając te dane na informacje o komunikacji i zagospodarowaniu danego obszaru, będziemy mogli wskazywać miejsca narażone na ryzyka – na przykład drzewo w gorszej kondycji w sąsiedztwie placu zabaw. Uzyskana wiedza pozwoli też lepiej planować składy gatunkowe w zgodzie z siedliskiem i zmianami klimatycznymi – dodaje.

Oprócz mapy drzew powstaną systemy, które będą ją na bieżąco aktualizować:
• EUROPE – na podstawie danych satelitarnych ma identyfikować tereny, dla których trzeba wprowadzić błękitno-zieloną infrastrukturę w pierwszej kolejności;
• CITY – w oparciu o informacje pozyskane z pułapu samolotu wspomoże dostosowywanie podejmowanych decyzji w sprawie wprowadzenia konkretnych rozwiązań do skali miasta.

W ramach obu systemów zostaną opracowane szczegółowe raporty, które wykażą aktualną sytuację błękitno-zielonej infrastruktury miast europejskich i propozycje rozwiązań problemów. Samorządy będą mogły wcielić w życie sugerowane koncepcje mające na celu zaadaptować miejskie przestrzenie do zmian klimatu, a następnie sprawdzić skuteczność podjętych działań.

Budżet projektu LIFECOOLCITY to prawie 5 mln euro, z których ponad 1 mln euro przeznaczony zostanie na pozyskanie danych i realizację inwestycji we Wrocławiu. Program potrwa do 2029 roku.

Źródło: Zielony Wrocław


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Uber "naprawia" GPS w miastach
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS