Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-07-31| Geodezja, Prawo, Kataster

Posłowie pytają o klasyfikację ewidencyjną farm fotowoltaicznych

Grupa kilkudziesięciu posłów wystąpiła do ministrów finansów, rolnictwa i rozwoju wsi oraz rozwoju i technologii z interpelacją „w sprawie klasyfikacji ewidencyjnej i opodatkowania gruntów rolnych, na których zlokalizowane są wielkopowierzchniowe farmy fotowoltaiczne”.


Posłowie pytają o klasyfikację ewidencyjną farm fotowoltaicznych <br />
Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Posłowie przypominają, że zgodnie z art. 21 Pgik dane z ewidencji są podstawą do ustalenia wysokości podatków Zagadnienie klasyfikacyjne przekłada się więc bezpośrednio na podstawową kwestię związaną z prowadzeniem każdej działalności gospodarczej – kwestię fiskalną. „Aktualna praktyka pokazuje, że jeden organ (starosta), zmieniając przeznaczenie terenu farmy PV na przemysłowy (Ba), de facto ogranicza uprawnienia drugiego organu (prezydenta, burmistrza, wójta) w zakresie ustalenia wysokości należnego podatku od nieruchomości/rolnego” – zauważają autorzy interpelacji.

Zdaniem posłów przepisy geodezyjne i podatkowe nie przewidziały takiego typu inwestycji, jak farmy PV, które niejako prowadzą do swoistego „mieszanego“ charakteru gruntów – przemysłowo-rolnego. Dalej zauważają, że realnym problemem jest częste kwalifikowanie gruntu „zajętego” przez farmę fotowoltaiczną bez szczegółowej analizy rzeczywistego wykorzystania terenu. „W orzecznictwie sądów administracyjnych w sprawach dotyczących ustalenia wysokości podatku rolnego i od nieruchomości dla farm PV można zaobserwować tendencję do niemal automatycznego kwalifikowania całej działki ewidencyjnej (liczonej po powierzchni ogrodzenia) jako gruntu przemysłowego, bez szczegółowego zbadania czy w ogóle doszło (i w jakim stopniu) do trwałego wyłączenia funkcji rolnej” – czytamy w interpelacji.

Parlamentarzyści są zdania, że posadowienie instalacji fotowoltaicznej nie powoduje samo w sobie, że taki grunt przestaje być terenem biologicznie czynnym. Pomiędzy rzędami paneli mogą być bowiem uprawiane płody rolne, a niektóre z gatunków roślin cieniolubnych mogą być posadzone również pod samymi panelami. „Skoro ustawodawca przyjął zasadę, że gruntem rolnym jest teren umożliwiający prowadzenie działalności rolnej (np. takimi gruntami są grunty utrzymywane w postaci ugoru lub odłogowane), to w przypadku wielkopowierzchniowych farm fotowoltaicznych powyższa zasada powinna również znaleźć analogiczne zastosowanie” – przekonują.

„Zdaje się, że tereny farm fotowoltaicznych wpisują się – w rozumieniu potocznym – w definicję gruntu jednocześnie rolnego i zabudowanego. Rozbudowanie lub modyfikacja istniejącej definicji mogłaby być rozwiązaniem opisywanego w tej interpelacji problemu. Być może innym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie nowego oznaczenia gruntów zajętych przez farmy fotowoltaiczne, będące odrębną kategorią gruntów, nie będącą ani gruntami rolnymi, ani gruntami zabudowanymi” – zastanawiają się autorzy interpelacji.

Z uwagi na powyższe posłowie skierowali do trzech resortów następujące pytania:
1. Czy w Państwa ministerstwach planuje się podjęcie prac legislacyjnych, których przedmiotem będzie szczegółowe uregulowanie kwestii klasyfikacji ewidencyjnej gruntów zajętych pod wielkopowierzchniowe farmy fotowoltaiczne również w kontekście opłat (podatków), a jeżeli tak – w jakim kierunku będą zmierzać planowane zmiany?
2. Czy ministerstwa zamierzają podjąć prace w celu zakwalifikowania terenów farm fotowoltaicznych jako tereny „rolne zabudowane”?
3. Czy według ministerstw posadowienie wolnostojącej farmy fotowoltaicznej jest podstawą do wprowadzenia odpowiednich zmian w ewidencji gruntów i budynków?
4. Czy prawidłową praktyką jest klasyfikowanie wolnostojących farm fotowoltaicznych jako „kolektory” lub „stacje transformatorowe” w rozumieniu załącznika nr 1 ppkt 14 rozporządzenia ministra rozwoju i technologii z 27 lipca 2021 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków?
5. Jaka powinna być prawidłowa kwalifikacja ewidencyjna terenu wolnostojącej farmy fotowoltaicznej położonej na gruncie, który jest przed rozpoczęciem wytwarzania energii elektrycznej określony w ewidencji gruntów i budynków jako użytek rolny, gdy posadowienie farmy fotowoltaicznej nie powoduje wygaśnięcia biologicznie czynnego charakteru gruntu?
6. Czy obecnie istniejące kategorie gruntów ewidencyjnych pozwalają na zakwalifikowanie wolnostojącej farmy fotowoltaicznej do którejkolwiek z grup?
7. Czy na cały teren farmy fotowoltaicznej, tj. teren ogrodzony, włącznie z pasami zieleni dookoła rzędów paneli słonecznych, należy nałożyć podatek od nieruchomości, nawet gdy pasy zieleni pozostają terenem biologicznie czynnym?
8. Czy ustalenie wysokości podatku od nieruchomości przez właściwy organ powinno być poprzedzone pozyskaniem opinii biegłego specjalisty w celu ustalenia gruntu niezbędnego do prowadzenia działalności wytwarzania energii elektrycznej?

DC


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Kolorowe wideo z orbity
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS