Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2023-07-26| Geodezja, Teledetekcja

PIG-PIB prezentuje końcowy raport dot. deformacji terenu w Trzebini

Centrum Geozagrożeń oraz Oddział Górnośląski Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego przygotowali „Raport trzeci z prac analitycznych o deformacjach terenu w Trzebini”. Opracowanie to obejmuje cały obszar oddziaływania byłej Kopalni Węgla Kamiennego „Siersza” i odzwierciedla stan prac przeprowadzonych przez PIG-PIB na dzień 14 lipca br. Z raportem można zapoznać się na stronie Centrum Geozagrożeń w zakładce „zapadliska”.


PIG-PIB prezentuje końcowy raport dot. deformacji terenu w Trzebini <br />
Wyniki naziemnego skanowania laserowego wybranych zapadlisk powstałych w pobliżu infrastruktury
Wyniki naziemnego skanowania laserowego wybranych zapadlisk powstałych w pobliżu infrastruktury
PIG-PIB prezentuje końcowy raport dot. deformacji terenu w Trzebini <br />
Obszar największego zagęszczenia zapadlisk na tle udokumentowanej płytkiej eksploatacji (źródło podkładu: GUGiK)
Obszar największego zagęszczenia zapadlisk na tle udokumentowanej płytkiej eksploatacji (źródło podkładu: GUGiK)

Do zapadlisk w Trzebini dochodzi od wielu lat, jednak nasiliły się one w ubiegłym roku. O problemie stało się głośno jesienią, kiedy na cmentarzu parafialnym w wyniku zapadnięcia się ziemi zniszczonych zostało około 40 grobów.

Opublikowane właśnie opracowanie to raport końcowy i stanowi uzupełnienie poprzednich raportów o najnowsze wyniki badań przeprowadzonych przez PIG-PIB. Przedstawione w raporcie wyniki są efektem zestawienia dotychczas wykonanych terenowych prac inwentaryzacyjnych oraz szeregu analiz danych satelitarnych, danych z lotniczego oraz naziemnego skaningu laserowego, fotogrametrycznych, geologiczno-górniczych oraz pozostałych danych archiwalnych.

Dzięki kompleksowej inwentaryzacji deformacji górniczych w obszarze oddziaływania dawnej KWK „Siersza” z wykorzystaniem nowoczesnych metod zdalnych i prac terenowych dziś już wiadomo, że zapadliska występują również poza granicami udokumentowanej płytkiej eksploatacji złóż węgla kamiennego oraz, że zagrożenie mogą stanowić również stare, zlikwidowane leje zapadliskowe.

Łącznie zinwentaryzowano 527 zapadlisk, 254 deformacje nieciągłe typu liniowego (uskoki, progi, szczeliny) oraz 52 obszary, w których w przeszłości zlikwidowano zapadliska poprzez ich zasypanie. Wskazano też miejsca, w których mogło dochodzić do eksploatacji nieudokumentowanej, czyli tam, gdzie pokłady węgla znajdują się najpłycej, a nie ma dokumentów wskazujących na ich eksploatację. Przetworzenie licznych danych satelitarnych pozwoliło stwierdzić, że obecnie teren dawnej KWK „Siersza” podlega stałym, niewielkim ruchom podnoszącym o wartościach do ok. 20 mm/rok w jego centrum, co ma związek z odbudowywaniem ciśnień hydraulicznych w górotworze. Analiza zinwentaryzowanych deformacji z danymi geologiczno-górniczymi pozwoliła dać znacznie szerszy obraz zagrożeń.

Raport zawiera również najnowszą bazę danych zapadlisk w formacie SHP zawierającą podstawowe dane dotyczące zinwentaryzowanych zapadlisk. Dane te są dostępne w Portalu Mapowym PIG-PIB https://geologia.pgi.gov.pl/zapadliska/. Dodatkowo na stronie centrum geozagrożeń, w zakładce „zapadliska” https://www.pgi.gov.pl/zapadliska.html udostępniono pliki KMZ obrazujące niektóre wyniki zawarte w raportach.

Pomimo opracowania raportu końcowego wsparcie PIG-PIB w zakresie deformacji występujących w rejonie Trzebini będzie kontynuowane. Nowopowstałe lub reaktywowane zapadliska będą inwentaryzowane w trybie interwencyjnym. Ponadto planowany jest okresowy monitoring powierzchni terenu poprzez skaning laserowy. Pozwoli to na ocenę dynamiki zjawisk w przyszłości i ocenę skuteczności podejmowanych działań ograniczających zagrożenie deformacjami w Trzebini.

Źródło: PIG-PIB


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wyprawa BARI 1976
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama