Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-07-21| GIS, Mapy

Powstała mapa osadnictwa w sąsiedztwie obszarów naturalnych

Międzynarodowy zespół naukowców opracował pierwszą mapę osadnictwa w pobliżu obszarów naturalnych (Wildland-Urban Interface – WUI) w skali globalnej. Artykuł dotyczący przeprowadzonych badań został opublikowany w magazynie „Nature”, a interaktywna mapa dostępna jest on-line.


Powstała mapa osadnictwa w sąsiedztwie obszarów naturalnych <br />
Fot. Pixabay
Fot. Pixabay
Powstała mapa osadnictwa w sąsiedztwie obszarów naturalnych <br />
Interaktywna mapa WUI
Interaktywna mapa WUI

WUI zajmują niecałe 5% powierzchni Ziemi, ale zamieszkuje je aż 41% populacji. W związku intensywnym wykorzystaniem przez człowieka są to obszary szczególnie narażone na powstawanie konfliktów przestrzennych. Występują tam zagrożenia wynikające zarówno z działalności człowieka, np. fragmentacja siedlisk i utrata bioróżnorodności, jak i ze zmian klimatu, które przyczyniają się do większej częstotliwości zjawisk ekstremalnych – susz, powodzi czy pożarów.

Problematyką wyznaczania lokalizacji WUI zajął się zespół naukowców, w składzie którego znalazł się przedstawiciel polskiego środowiska akademickiego – dr Dominik Kaim z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Przeprowadzone badania przyniosły interesujące wnioski. Wskazano, że WUI jest zjawiskiem globalnym, ale bardzo zróżnicowanym pod względem typu roślinności, ilości biomasy i gęstości zaludnienia w zależności od kontynentu. Ponadto stwierdzono, że są to tereny na których występuje wysokie ryzyko pożarów – zamieszkuje je 2/3 osób dotkniętych skutkami pożarów mających miejsce w latach 2003–2020.

Wraz ze zwiększającą się liczbą ludności problemy będą tylko narastać. W związku z tym wiedza o lokalizacji obszarów WUI jest niezwykle ważna przy podejmowaniu decyzji planistycznych. Stworzona mapa stanowi więc cenne źródło informacji i może być podstawą kolejnych badań dotyczących relacji człowiek-środowisko.

Z całością artykułu można zapoznać się TUTAJ.

OH


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Kolorowe wideo z orbity
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS