|2023-07-20|
Geodezja, Prawo, Instytucje
Przekazujemy GUGiK kolejne pytania dotyczące szkoleń
Dzisiaj (20 lipca) wysłaliśmy do GUGiK-u kolejne pytania uczestników dwóch szkoleń dla geodetów uprawnionych, które odbyły się w maju i czerwcu br.
Zrzut ze szkolenia (fot. GUGiK)
|
|
|
|
|
|
Przypomnijmy, że po pierwszym szkoleniu, które odbyło się 30 maja, redakcja Geoforum.pl wystąpiła do GUGiK-u z prośbą o udostępnienie nagrania kursu. Byliśmy bowiem przekonani, że poruszane na nim zagadnienia zainteresują wielu geodetów. Niestety, otrzymaliśmy krótką odpowiedź, że „Główny Urząd Geodezji i Kartografii nie planuje udostępnić nagrania ze szkolenia z 30 maja 2023 r.”. Po drugim szkoleniu, które odbyło się 16 czerwca, w BIP-ie GUGiK-u opublikowane zostały jedynie prezentacje ze szkolenia. A co z odpowiedziami na nadesłane pytania? Jest z tym niemały problem. Donoszą o tym sami uczestnicy szkoleń, którzy – niedoczekawszy się odpowiedzi z GUGiK-u – zwrócili się do naszej redakcji z prośbą o pomoc w zdobyciu odpowiedzi.
17 lipca wysłaliśmy do GUGiK-u pierwsze pytania – dotyczyły one poruszanego na szkoleniu tematu odpowiedzialności dyscyplinarnej, na które, jak na razie, nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Dzisiaj (20 lipca) przesłaliśmy kolejny zestaw (zamieszczamy go poniżej). Uzyskane odpowiedzi będziemy na bieżąco publikować na Geoforum.pl. Jeżeli macie Państwo jakieś pytania dotyczące dwóch szkoleń dla geodetów uprawnionych, prosimy o ich przesłanie na adres redakcji – wraz z innymi przekażemy je do GUGiK.
1. Podczas szkolenia padła prośba o nienagrywanie w związku z prawami autorskimi. Jakie prawa autorskie miał na myśli GGK? 2. Czy geodeta zmienia dane w EGiB, czy jednak zmiany zachodzą poprzez dokumenty zebrane przez starostę (tj. decyzje, akty prawa), a operat techniczny jest tylko załącznikiem do decyzji, np. podziału nieruchomości? 3. Co według GUGiK kryje się pod pojęciem „za pokwitowaniem” w przypadku zawiadomień o czynnościach? 4. Czy przed wydaniem danych z bazy EGiB starosta powinien zweryfikować dane z bazą PESEL? 5. Jaką dokumentację można wykorzystać do wyznaczenia punktów? Czy mapa ewidencyjna, zarys pomiarowy w skali będą tą dokumentacją? 6. Czy wektoryzacja rastrów map ewidencyjnych i zarysów może być wykorzystana, jeśli dokładność pozyskania danych jest z dokładnością szczegółów I grupy? 7. Czy stabilizacja na wniosek po uprawomocnieniu się decyzji o podziale jest elementem zgłoszenia pracy, której celem jest mapa z projektem podziału, jako drugi etap? 8. Jakie konsekwencje zostaną wyciągnięte wobec starostów za nieprzestrzeganie terminów weryfikacji, wprowadzanie błędnych dat przyjęcia zgłoszenia do weryfikacji operatu technicznego wobec prezentowanego stanowiska GUGIK? 9. Niedawno ŚWINGiK w Katowicach w odwołaniu do WSA w Gliwicach napisał tak „Natomiast powoływane przez Skarżącego wytyczne Głównego Geodety Kraju, bądź też stanowiska konkretnych pracowników Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii nie stanowią w polskim systemie prawnym źródeł prawa w indywidualnej sprawie, a jedynie są poglądem podmiotu, który je sformułował. Nie mają one zatem mocy wiążącej i organy administracji geodezyjnej i kartograficznej nie są nimi związane. Natomiast zgodnie z art. 6 k.p.a. obowiązane są one działać na podstawie obowiązujących przepisów prawa i przepisy te powinny przestrzegać” – cytat pochodzi z pisma GKI.7220.1.2.2023 z 26 kwietnia 2023 r. podpisanego przez ŚWINGiK-a pana Mirosława Puzię. Proszę powiedzieć, jakie będą wyciągnięte konsekwencje wobec, bądź co bądź, podległego GGK pracownika, który kwestionuje prowadzone szkolenia? 10. Jak często jest aktualizowana baza geodetów uprawnionych z bazą PESEL (chodzi np. o zmianę nazwiska, śmierć)?
DC
|