|2023-07-19|
GIS, Edukacja
Rozpoczęły się zapisy na VIII Forum BioGIS
Transformacja historycznych danych przyrodniczych do cyfrowych baz danych przestrzennych oraz ich wykorzystanie w nauce, edukacji i ochronie przyrody – to temat VIII Forum BioGIS, które w listopadzie odbędzie się w Poznaniu.
Forum BioGIS jest cykliczną imprezą o charakterze konferencji i warsztatów, której głównym celem jest wymiana doświadczeń między nauką i praktyką, a także popularyzacja wiedzy na temat rozwoju i zastosowań narzędzi geoinformatycznych oraz zasobów danych przestrzennych w naukach biologicznych. Spotkania odbywają się od 2012 roku. Organizatorami tegorocznej edycji wydarzenia są: Wydział Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe oraz Esri Polska.
Tematyka sesji referatowych i posterowych VIII Forum BioGIS przedstawia się następująco: 1. Przygotowanie historycznych zbiorów przyrodniczych do digitalizacji. 2. Digitalizacja zbiorów przyrodniczych oraz procedury wsparcia informatycznego. 3. Historyczne zbiory przyrodnicze w środowisku GIS – geotagowanie tekstowych opisów lokalizacji zbioru okazów. 4. Wyzwania budowy informatycznej bazy danych dla historycznych zbiorów przyrodniczych. 5. Specyfikacja danych opisujących historyczne zbiory przyrodnicze – struktura metadanych. 6. Interoperacyjność historycznych zbiorów przyrodniczych – (geo)portale i rozwiązania mobilne. 7. Potencjał naukowego wykorzystania danych (np. w taksonomii, biogeografii, ekologii). 8. Zastosowanie zdigitalizowanych historycznych danych przyrodniczych w nauce obywatelskiej, edukacji i ochronie przyrody. 9. Synergia jednostek przygotowujących bazy danych historycznych zbiorów przyrodniczych oraz instytucji zainteresowanych wykorzystaniem danych.
Planowane są też liczne warsztaty: 1. Od arkusza zielnikowego do rekordu cyfrowego – proces digitalizacji zbiorów botanicznych. 2. Digitalizacja muzealnych kolekcji zoologicznych. Jak najpełniej wykorzystać potencjał obiektu poddawanego cyfryzacji? 3. Adaptacja historycznych danych przyrodniczych do baz GIS – możliwości geotagowania danych archiwalnych. 4. Użycie komponentu Leaflet do przygotowania własnych map na stronie WWW na przykładzie aplikacji amunatcoll.pl. 5. Budowa aplikacji mobilnej do ewidencjonowania obserwacji przyrodniczych w terenie. 6. Ochrona treści cyfrowych w kontekście zbiorów przyrodniczych: eksploracja technologii zabezpieczeń obrazu i weryfikacji własności. 7. Dane na wyciągnięcie ręki. Sięgnij po unikatowe zbiory lub stwórz własną kolekcję z Dataverse Project. 8. Zbieraj i automatycznie aktualizuj dane przyrodnicze – warsztaty terenowe z aplikacjami ArcGIS. 9. Bioróżnorodność mojej okolicy ukryta w historii. Jak wykorzystać archiwalne i dzisiejsze dane przyrodnicze w nauczaniu biologii i geografii? 10. Nowa Mapa Bioróżnorodności – założenia, cel i obsługa.
Forum odbędzie się w dniach 29–30 listopada 2023 r. w Collegium Biologicum UAM na Kampusie Morasko w Poznaniu. Szczegóły na stronie https://forumbiogis.amu.edu.pl/ Formularz rejestracyjny dostępny jest tutaj: https://forms.office.com/e/thx8d8w75e Termin przesyłanie abstraktów referatów i posterów upływa 30 września, natomiast rejestracji na Forum BioGIS (w tym na warsztaty) – 31 października. Koszt uczestnictwa w wydarzeniu zaczyna się od 150 zł.
Patronat nad wydarzeniem objęli: marszałek Województwa Wielkopolskiego, prorektor UAM ds. cyfryzacji i współpracy z gospodarką, Centrum Projektów Polska Cyfrowa, Global Biodiversity Information Facility Poland i Krajowy System Informacji o Bioróżnorodności.
Patronat medialny nad wydarzeniem objęła redakcja portalu Geoforum.pl
Organizatorzy
|