Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-07-12| Teledetekcja, Sprzęt

Drony monitorują sieci Taurona

Grupa Tauron wykorzystuje drony wyposażone w kamery termowizyjne oraz urządzenia do pomiarów akustycznych do monitoringu i diagnostyki sieci ciepłowniczej. Dzięki zastosowaniu tych nowoczesnych metod diagnostycznych możliwe jest skrócenie czasu naprawy sieci oraz poprawa efektywności jej pracy.


Drony monitorują sieci Taurona
Drony monitorują sieci Taurona

– Wykorzystanie drona pozwala wykonać szczegółową inspekcję podziemnej i naziemnej infrastruktury ciepłowniczej, nawet w trudno dostępnym terenie. Dron może latać nad całą długością rurociągu, jednocześnie rejestrując i wyświetlając monitorowane miejsce w czasie rzeczywistym – wyjaśnia Paweł Szczeszek, prezes Grupy Tauron. – Dzięki stosowaniu nowoczesnych rozwiązań do monitoringu sieci ciepłowniczych skracamy czas wykonywania poszczególnych zadań technologicznych, zwiększamy bezpieczeństwo pracy i poprawiamy efektywność pracy urządzeń energetycznych – dodaje prezes Taurona.

Przelot nad siecią ciepłowniczą wykonywany jest zarówno z kamerą termowizyjną, jak i wizyjną. Pozwala to na wygenerowanie ortofotomap odzwierciedlających położenie sieci ciepłowniczej oraz warunki terenowe.
Bezzałogowe statki są niezastąpione w nowoczesnej diagnostyce elementów infrastruktury ciepłowniczej. Technologia termowizyjna stosowana w dronach pozwala na szybsze zlokalizowanie awarii, uszkodzeń izolacji, strat ciepła poprzez obrazowe pokazanie różnic temperaturowych w obrębie przebiegu sieci ciepłowniczej. Kamera termowizyjna mierzy niewidzialne dla ludzkiego oka promieniowanie podczerwone i przekształca je w obraz. Termowizja to badanie nieinwazyjne, całkowicie bezpieczne dla ludzi i badanych przedmiotów.

Wykorzystywany w Tauronie dron z kamerą termowizyjną, wizyjną oraz z zoomem to zaawansowany technologicznie nowoczesny bezzałogowy statek powietrzny stosowany również przez wszelkiego rodzaju służby mundurowe, ratownicze, poszukiwawcze na całym świecie.
W celu szybkiego i precyzyjnego wykrywania nieszczelności w rurach ciepłowniczych Tauron oprócz dronów i termowizji stosuje również metody akustyczne. Firma posiada dwa wozy diagnostyczne wyposażone w geofony oraz zestawy urządzeń do wykrywania sygnałów fal dźwiękowych wytwarzanych przez szumy wody wypływającej pod ciśnieniem przez nieszczelność.

Źródło: Tauron


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 4
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS