Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-07-07| Geodezja, Ludzie, GEOWYWIAD

Od geodezji wszystko się zaczyna. Wywiad z wicestarostą wołomińskim

O rozwoju geodezji i powiatu, a także plebiscycie firmy Geo-System rozmawiamy z wicestarostą wołomińskim PIOTREM BORCZYŃSKIM.


Od geodezji wszystko się zaczyna. Wywiad z wicestarostą wołomińskim <br />
Przedstawiciele powiatu wołomińskiego z nagrodą na czerwcowej konferencji w Jachrance. Od lewej: naczelnik Wydziału Geodezji i Kartografii Dariusz Maślany, wicestarosta Piotr Borczyński, zastępca naczelnika Wydziału Geodezji i Kartografii Krzysztof Sasin
Przedstawiciele powiatu wołomińskiego z nagrodą na czerwcowej konferencji w Jachrance. Od lewej: naczelnik Wydziału Geodezji i Kartografii Dariusz Maślany, wicestarosta Piotr Borczyński, zastępca naczelnika Wydziału Geodezji i Kartografii Krzysztof Sasin

DAMIAN CZEKAJ: Kolejny raz powiat wołomiński lokuje się w czołówce plebiscytu użytkowników na najlepszy ośrodek dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej działający w technologii iGeoMap/ePODGiK.

PIOTR BORCZYŃSKI: Myślę, że wynika to z tego, że mamy zespół bardzo dobrych specjalistów, fachowców, ludzi, którzy są otwarci na wszelkiego rodzaju nowości, ułatwienia, które też firma Geo-System proponuje. Te osoby to w pewnym sensie prekursorzy, które widzą, że pewne rzeczy można zrobić łatwiej, szybciej, i zachęcają do tego inne jednostki samorządu. Wpływa to na rozwój nie tylko samej geodezji, ale też innych obszarów. Zawsze mówię, że od geodezji wszystko się zaczyna.

Wspomniał pan o Geo-Systemie.

Uważam, że jest to firma bardzo innowacyjna i – jak miałem okazję przyjrzeć się odrobinę jej działalności – podejmująca wyzwania na miarę XXI wieku. Bardzo potrzebne, biorąc pod uwagę, jak wszystko szybko się zmienia – budownictwo, geodezja. A geodezja jest takim punktem wyjścia, dzięki niej można wszystko zmierzyć, wskazać miejsce początku i jak daleko można się posunąć. Od samego początku, odkąd zacząłem pełnić funkcję wicestarosty, podkreślałem, jak kluczowy jest Wydział Geodezji i Kartografii. Wiemy jak było dawniej, jak długo czekało się na dokumenty, trwało to miesiącami. W tej chwili te wszystkie nowe rozwiązania technologiczne – geoportale, narzędzia internetowe – znacznie uprościły pozyskiwanie informacji, po które kiedyś osobiście należało przyjść do urzędu. My jako urząd zyskujemy też na tym, że odciążonych zostaje wielu naszych pracowników, którzy mogą się zająć innymi sprawami.

Rozwój technologiczny cały czas przyspiesza.

W zasadzie nie ma takiego roku, żeby Geo-System nie proponował czegoś nowego. I te nowości chętnie przyjmują się na rynku. Jest coraz więcej powiatów, które dostrzegają korzyści płynące z wykorzystania tych rozwiązań. Jesteśmy jednym z większych powiatów, mamy ponad 270 tys. mieszkańców. Wołomin, Zielonka, Kobyłka, Ząbki – to miasta, które bardzo szybko się rozwijają, jest duży napływ ludności. Jest również wielki boom inwestycyjny. Tyczy się on nie tylko budownictwa mieszkaniowego, ale też np. dróg. I ten cały rozwój nie byłby możliwy bez geodezji i tych nowych narzędzi. Są one błogosławieństwem, gdyż wychodzą naprzeciw najważniejszym potrzebom.

Wspomniał pan o rozwoju powiatu. Wydział Geodezji i Kartografii też się rozwija?

Sam Wydział Geodezji i Kartografii, jeżeli chodzi o liczbę pracowników, drastycznie się nie zmienia, pozostaje cały czas w takiej samej formule, etatów nie przybywa. Zawsze podkreślam, że powiat wołomiński nie jest taki sam, jak 30 lat temu, jest znacznie większy. To skutkuje większą liczbą wyzwań, z którymi radzimy sobie, wykorzystując najnowsze technologie, także w zakresie geodezji. Bardzo się cieszę, że mamy taki ambitny, otwarty na nowości zespół w Wydziale Geodezji i Kartografii.

Co ostatnio w zakresie geodezji udało się zrobić w powiecie wołomińskim?

Korzystamy ze wszystkiego, co wprowadza Geo-System. Śledzimy na bieżąco te nowości i zawsze staramy się znaleźć na nie odpowiednie środki. W tej chwili mamy też rozstrzygnięte przetargi na budowę baz BDOT500 i GESUT dla całego powiatu. Prace te powinny się zakończyć do końca roku.

Rozmawiał Damian Czekaj


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje zabytkowe młyny
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS