Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2023-07-07| Mapy

GUGiK prezentuje cyfrową mapę administracyjną 2023

Główny Urząd Geodezji i Kartografii w ramach prac własnych przygotował kartograficzne opracowanie tematyczne w postaci cyfrowej mapy administracyjnej Polski (1:500 000) – wydanie z 2023 r. Mapa została przygotowana m.in. na podstawie Państwowego Rejestru Granic, Bazy Danych Obiektów Ogólnogeograficznych oraz Bazy Danych Obiektów Topograficznych BDOT10k.


GUGiK prezentuje cyfrową mapę administracyjną 2023

Rozmiar mapy to 133 x 142 cm (ramka zewnętrzna mapy). Zastosowano układ współrzędnych płaskich prostokątnych „PL-1992” bazujący na odwzorowaniu Gaussa-Krugera z południkiem osiowym 19° długości geograficznej wschodniej. Siatkę kartograficzną tworzą południki i równoleżniki poprowadzone co 30′. Dla obszarów aglomeracji warszawskiej i konurbacji śląskiej stworzone zostały dodatkowe mapy boczne w większej skali (1:300 000). Tam siatka kartograficzna została zagęszczona do 15′.

Poziom szczegółowości danych źródłowych wymusił określenie i zastosowanie kryteriów wyboru i odpowiedniej generalizacji. Przykładowo sieć dróg tworzą autostrady, drogi krajowe oraz drogi wojewódzkie (zarówno te istniejące, jak i te w budowie). Spośród zbiorników wodnych przedstawione zostały te o powierzchni większej niż 2 km kw, a z wód płynących – rzeki główne i ich dopływy oraz inne o długości większej niż 5 km. Na mapę naniesione zostały również kanały będące przedłużeniem naturalnych dróg wodnych.
Uwzględnione zostały również:
• cywilne porty lotnicze transportu pasażerskiego,
• porty morskie – handlowe i pasażerskie,
• promy rzeczne pasażerskie i samochodowe stanowiące połączenia dróg wodnych i lądowych.
Wybór miast i miejscowości został dokonany m.in. w oparciu o pełnioną funkcję administracyjną oraz liczbę mieszkańców.

Opracowanie zostało przygotowane w oprogramowaniu QGIS (przy wsparciu FME Desktop firmy Safe Software i ArcGIS firmy Esri).
Mapę w pełnej rozdzielczości w formacie GeoTiff można kupić, składając stosowny wniosek. Wyłącznie do celów poglądowych można pobrać miniaturę mapy, czyli plik o zmniejszonej rozdzielczości.
Przypomnijmy, że analogiczne opracowanie wykonano też w sierpniu ubiegłego roku.

Źródło: GUGiK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak skanowano największy atlas świata
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama