wiadomościreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-06-21| GNSS, Ludzie, Instytucje

Prof. Sośnica członkiem komitetu ESA ds. GNSS

Prof. Krzysztof Sośnica z Instytutu Geodezji i Geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu został członkiem Naukowego Komitetu Doradczego ds. GNSS (ESA GNSS Science Advisory Committee, GSAC).


Prof. Sośnica członkiem komitetu ESA ds. GNSS <br />
Prof. Krzysztof Sośnica
Prof. Krzysztof Sośnica

Nominację z rąk dyrektora Europejskiej Agencji Kosmicznej odebrał 15 czerwca podczas posiedzenia komitetu w Kwaterze Głównej ESA w Paryżu. Oprócz naukowca z Wrocławia nominacje otrzymali także: prof. Marek Ziebart z University College London (Wielka Brytania) oraz prof. Adrian Jaeggi z Uniwersytetu w Bernie (Szwajcaria).
Prof. Krzysztof Sośnica zyskał oficjalny status delegata ESA oraz będzie zasiadał w komitecie do 2026 roku.

Komitet zajmuje się wspieraniem działań ESA, przede wszystkim w zakresie rozwoju systemu nawigacyjnego Galileo, który liczy już 4 miliardy użytkowników, systemu EGNOS, a także nowym misji ESA, w tym misji geodezyjnej GENESIS, budowy systemu nawigacyjnego Moonlight dla Księżyca - oraz megakonstelacji satelitarnych na orbicie LEO, które w przyszłości będą wspierały GNSS w zakresie pozycjonowania, nawigacji i w transferze czasu.

Działalność GSAC obejmuje definiowanie, wdrażanie i eksploatację zatwierdzonych projektów programu GNSS; formułowanie i aktualizację średnio- i długoterminowej polityki GNSS w Europie z uwzględnieniem interesów społeczności naukowej; ustalanie priorytetów społeczności naukowej przy wyborze i formułowaniu przyszłych misji GNSS; badania naukowe i działania wymagane do tworzenia podstaw pod przyszłe misje z uwzględnieniem zaleceń grup roboczych oraz wybór nowych projektów naukowych.

Wywiad z prof. Sośnicą można przeczytać TUTAJ.

Źródło: IGiG UPWr


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Dron prześwietla budynek za pomocą wi-fi
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS