Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2023-06-19| Geodezja, Kataster

Zakrzaczenia i zalesienia na gruntach rolnych a modernizacja EGiB

Krajowa Rada Izb Rolniczych wystąpiła z pismem do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie problemów wynikających z powstawiana dzikich zakrzaczeń i zalesień na gruntach rolnych. Wśród podnoszonych tematów, dotyczących przede wszystkim niskiej efektywności walki z degradacją gruntów oraz potrzebą wszczęcia procesu legislacyjnego regulującego te kwestie, wspomniano o błędnym klasyfikowaniu gruntów rolnych jako leśne podczas modernizacji ewidencji gruntów i budynków.


Zakrzaczenia i zalesienia na gruntach rolnych a modernizacja EGiB <br />
Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Prezes KRIR zaproponował nowelizację ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych jako sposób przeciwdziałania procesom degradacji. Zasugerował wprowadzenie zapisu, który jasno określi, że samoistne zalesienie gruntów oznaczonych w EGiB jako użytki rolne jest ich degradacją. W założeniu ma to ułatwić właścicielom gruntów sąsiadujących z lasami egzekwowanie usunięcia zakrzaczeń i zalesień z ich nieruchomości.

W odpowiedzi na pismo resort rolnictwa przedstawił szerokie wyjaśnienia dotyczące umocowania w systemie prawnym zapobiegania degradacji gruntów rolnych wskutek wadliwej działalności rolniczej, do której można zaliczyć brak właściwych zabiegów zapobiegających zachwaszczeniu. Ponadto wskazał, że wymienione w ustawie okoliczności prowadzące do degradacji gleb stanowią katalog otwarty. Tym samym w sytuacji zaniechania przez właściciela nieruchomości wykonywania odpowiednich zabiegów agrotechnicznych, wójt (burmistrz, prezydent miasta) ma podstawę do nakazania podjęcia takich działań w drodze decyzji.

W kwestii błędnego klasyfikowania użytków w EGiB MRiRW wskazało, że stan faktyczny na gruncie nie może być jedyną podstawą zmiany użytku. Podczas modernizacji wyniki pomiarów geodezyjnych i oględzin są jednym, ale nie jedynym, z wykorzystywanych źródeł. Przede wszystkim grunt zaliczany do lasów musi spełniać kryteria powierzchniowe, przyrodnicze i funkcjonalne wskazane w ustawie o lasach.

Zgodnie z ustawą o lasach oraz Prawem geodezyjnym i kartograficznym ewidencję gruntów i budynków w części dotyczącej lasów prowadzi się z uwzględnieniem przepisów o lasach, biorąc pod uwagę ustalenia planów oraz uproszczonych planów urządzenia lasu. W związku z tym grunty, dla których nie ma takich planów bądź decyzji starosty lub nadleśniczego, nie powinny być wykazywane w EGiB jako użytki leśne. Resort rolnictwa przytoczył także wyroki sądów stwierdzające, że dla gruntów określonych jako las w planie lub uproszczonym planie urządzania lasu zmiana rodzaju użytku na inny niż lasy jest niedopuszczalna.

Podsumowując, ministerstwo stwierdziło, że obowiązujące przepisy realizują potrzebę ochrony gruntów przed dzikimi zakrzaczeniami i zalesieniami, a także normują kwestie związane ze zmianą użytków gruntowych i nie ma konieczności podejmowania dodatkowych działań legislacyjnych.

OH


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Formy rachunkowe i biografia prof. Hausbrandta
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama