|2023-06-16|
Geodezja, Prawo
Rozporządzenie ws. PZGiK opublikowane. Są zmiany w porównaniu z wcześniejszymi wersjami
Wczoraj (15 czerwca) w Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z 5 czerwca 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie organizacji i trybu prowadzenia państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego (poz. 1116).
Przypomnijmy, że 9 maja Główny Urząd Geodezji i Kartografii poinformował o podpisaniu przez ministra rozwoju i technologii Waldemara Budę nowelizacji rozporządzenia. Zgodnie z informacją Urzędu, akt ten miał przynieść dwie modyfikacje: zmianę treści § 12 ust. 5 oraz uchylenie § 19. Rozporządzenie zostało przesłane do Rządowego Centrum Legislacji i trafiło do wykazu aktów oczekujących na ogłoszenie. Po kilku tygodniach zniknęło jednak z tej listy. O sprawie poinformował Geoforum.pl jeden z czytelników. W związku z tym napisaliśmy do RCL, które 7 czerwca poinformowało nas, że „przedmiotowe rozporządzenie, na wniosek MRiT, zostało zwrócone do dalszego procedowania. Z informacji uzyskanych w MRiT wynika, że w najbliższych dniach przedmiotowe rozporządzenie zostanie ponownie przekazane do ogłoszenia”. W dalszej kolejności o wyjaśnienia zwróciliśmy się do Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Resort rozwoju szybko nam odpowiedział, że rozporządzenie zostało 6 czerwca podpisane przez ministra Waldemara Budę i 7 czerwca przekazane do RCL w celu publikacji. Zapewniono nas też, że „względem poprzedniego rozporządzenia dokonano na wniosek RCL korekty redakcyjnej polegającej na usunięciu w § 12 ust. 5 rozwinięcia skrótu »materiały zasobu«, który to skrót został wprowadzony w rozporządzeniu we wcześniejszym przepisie, tj. w § 6”.
• Opublikowane rozporządzenie Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami zmieniony został § 12 ust. 5, który przyjmie następującą postać: „W przypadku otrzymania przez organ prowadzący zasób wniosku albo zgłoszenia prac geodezyjnych lub jego uzupełnienia dotyczących udostępnienia materiałów zasobu w postaci: 1) elektronicznej – materiały zasobu nieposiadające postaci elektronicznej są niezwłocznie przetwarzane do postaci dokumentów elektronicznych w celu realizacji wniosku albo zgłoszenia prac geodezyjnych lub jego uzupełnienia; 2) nieelektronicznej – materiały zasobu udostępnia się w postaci kopii, a oryginały mogą zostać udostępnione do wglądu w miejscu ich przechowywania w obecności pracownika wyznaczonego przez organ prowadzący zasób”.
Jak czytamy w uzasadnieniu projektu, „zgodnie z nowym przepisem organ Służby Geodezyjnej i Kartograficznej, który otrzyma wniosek, zgłoszenie pracy geodezyjnej lub uzupełnienie tej pracy, dotyczący udostępnienia materiałów zasobu w postaci elektronicznej, będzie zobowiązany udostępnić materiały w tej postaci. W sytuacji, gdy materiały mające zostać udostępnione będą miały postać nieelektroniczną, zostaną przetworzone do postaci elektronicznej w celu ich udostępnienia”. Ma się to przyczynić do pełnej cyfryzacji zasobów geodezyjnych i kartograficznych.
Natomiast – wbrew informacjom podawanym przez GUGiK na stronie www urzędu – nowelizacja wcale nie uchyla § 19. Czyli nie zostanie zniesiony obowiązek cyfryzacji materiałów zasobu PZGiK w nieprzekraczalnym terminie do 31 grudnia 2022 r. Wynika zatem z tego, że: • albo MRiT, pisząc tylko o korekcie redakcyjnej, wprowadziło nas w błąd, • albo GUGiK, publikując 9 maja informację na swojej stronie, nie wiedział, w jakiej formie rozporządzenie trafiło do „pierwszego podpisu”. Jak najszybciej wystąpimy do MRiT z pytaniem, dlaczego § 19 został utrzymany i kiedy ta zmiana w nowelizacji się pojawiła.
Ponadto w nowelizacji rozporządzenia znalazł się zapis, że „do udostępniania zbiorów danych lub innych materiałów państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego na podstawie wniosków albo zgłoszeń prac geodezyjnych lub ich uzupełnienia, złożonych i niezrealizowanych przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, stosuje się przepisy dotychczasowe”.
Rozporządzenie wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.
DC
|