|2023-05-31|
Geodezja, Edukacja
Pracownik Katedry Geodezji PG laureatem konkursu PAN
Dr inż. Marek Hubert Zienkiewicz z Katedry Geodezji Politechniki Gdańskiej otrzymał nagrodę za najlepszą pracę twórczą w zakresie nauk technicznych za rok 2022 od gdańskiego oddziału Polskiej Akademii Nauk.
Wyróżnienie zostało mu przyznane za badania opublikowane w czasopiśmie „Measurement” w artykule „Identification of unstable reference points and estimation of displacements using squared Msplit estimation”.
Doktor Zienkiewicz jest absolwentem Wydziału Geodezji, Inżynierii Przestrzennej i Budownictwa UWM w Olsztynie. Zainteresowania naukowe w okresie studiów inżynierskich, magisterskich i doktoranckich rozwijał pod opieką przedstawicieli olsztyńskiej szkoły geodezyjnego rachunku wyrównawczego. W swoich badaniach doktorskich zainteresował się Msplit estymacją – innowacyjną metodą opracowania obserwacji, której autor prof. Zbigniew Wiśniewski za jej opracowanie uzyskał w 2011 r. nagrodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Rezultaty prac badawczych, prowadzonych przez młodego uczonego pod opieką prof. Wiśniewskiego, zostały opisane w dysertacji „Wybrane, teoretyczne i aplikacyjne własności Msplit estymacji” obronionej z wyróżnieniem 10 października 2017 r.
Po ukończeniu studiów doktoranckich na UWM w Olsztynie karierę badawczą kontynuował na stanowisku asystenta oraz adiunkta w Katedrze Geodezji i Oceanografii Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. W marcu 2019 r. dr Zienkiewicz dołączył do kadry naukowej Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej, zostawszy zatrudnionym na stanowisku adiunkta w Katedrze Geodezji. Obecnie, od marca 2022 roku, pełni funkcję zastępcy kierownika Katedry Geodezji ds. naukowych.
Doktor Zienkiewicz jest autorem lub współautorem 22 artykułów naukowych opublikowanych w recenzowanych czasopismach. Zainteresowania badawcze gdańskiego geodety dotyczą teoretycznych oraz aplikacyjnych własności metody estymacji parametrów w rozszczepionym modelu funkcjonalnym geodezyjnych obserwacji (koncepcja Msplit estymacji), analizy deformacji sieci geodezyjnych, rozwijania oraz badania własności niestandardowych metod opracowania obserwacji, a także przetwarzania danych geodezyjnych totalną i klasyczną metodą najmniejszych kwadratów. Obecnie Marek Zienkiewicz zaangażowany jest w realizację projektu „Msplit(q) estymacja przemieszczeń parametrów z zastosowaniem wielowariantowych warunków wiążących konkurencyjne parametry”, który jest finansowany w ramach konkursu Miniatura 5 organizowanego przez Narodowe Centrum Nauki. Pracownik Katedry Geodezji pełni w tym grancie funkcję kierownika.
Źródło: Politechnika Gdańska
|