Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-05-31| Geodezja, Mapy

GUGiK publikuje model pojęciowy oraz schemat aplikacyjny dla mapy glebowo-rolniczej

Główny Urząd Geodezji i Kartografii we współpracy z Instytutem Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa – PIB oraz w uzgodnieniu z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracował model pojęciowy bazy danych oraz schemat aplikacyjny GML dla mapy glebowo-rolniczej dla skali 1:5000 w postaci wektorowej.


GUGiK publikuje model pojęciowy oraz schemat aplikacyjny dla mapy glebowo-rolniczej <br />
Fragment opracowanego modelu UML
Fragment opracowanego modelu UML

Większość dostępnych dzisiaj w PZGiK map glebowo-rolniczych w skali 1:5 000 opracowano od 60. do 80. ub.w. w postaci analogowej. Dla zdecydowanej większości kraju mapy te zostały przekształcone do postaci wektorowej, ale są jeszcze obszary, gdzie dostępne są wyłącznie mapy w postaci analogowej. W celu dalszego efektywnego wykorzystania tych map konieczna jest ich standaryzacja na poziomie krajowym. Stąd podjęte przez GUGIK działania w tym zakresie:
• opracowanie modelu pojęciowego i schematu aplikacyjnego;
• planowany przetarg na cyfryzację map glebowo-rolniczych dla obszaru województwa opolskiego zgodnie z opracowanym modelem.

Opracowane dokumenty dostępne są pod adresami:
• Model pojęciowy wraz z katalogiem obiektów – https://opendata.geoportal.gov.pl/Mapy/Tematyczne/Glebowo-rolnicza/MapaGlebowoRolnicza.docx
• Schemat aplikacyjny GML – https://opendata.geoportal.gov.pl/Mapy/Tematyczne/Glebowo-rolnicza/MapaGlebowoRolnicza.xsd
• Model pojęciowy w formacie Enterpise Architect – https://opendata.geoportal.gov.pl/Mapy/Tematyczne/Glebowo-rolnicza/MapaGlebowoRolnicza.eapx

Opracowane model i schemat mają też zostać umieszczone w repozytorium interoperacyjności, o czym GUGiK poinformuje w osobnej wiadomości.

Źródło: GUGiK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 4
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS