wiadomościreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-05-26| Geodezja, Instytucje

MRiT o sytuacji w GUGiK

Funkcjonowanie zarówno Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii, jak i całej Służby Geodezyjnej i Kartograficznej nie jest zagrożone – przekonuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii w piśmie do byłego GGK Waldemara Izdebskiego.


MRiT o sytuacji w GUGiK <br />
Gmach przy ulicy Żurawiej 6/12, w którym mieści się nowa siedziba GUGiK (fot. Jerzy Królikowski)
Gmach przy ulicy Żurawiej 6/12, w którym mieści się nowa siedziba GUGiK (fot. Jerzy Królikowski)

Pismo MRiT (z 25 maja br.) stanowi odpowiedź na szereg zarzutów pod adresem obecnego kierownictwa GUGiK-u sformułowanych w liście do ministra Waldemara Budy (z 27 kwietnia br.).
W liście tym Waldemar Izdebski zwrócił uwagę na odejścia pracowników z GUGiK, likwidację dwóch wydziałów (Integracji Rejestrów Powiatowych oraz Organizacji Służby Geodezyjnej i Kartograficznej i Legislacji), problemy z funkcjonowaniem usług danych przestrzennych oraz błędy w danych EGiB. Przypomniał też o potwierdzonym zgłoszeniu mobbingu w GUGiK. „W związku z powyższym zasadne jest pytanie: czy Pani p.o. GGK właściwie realizuje swoje obowiązki?” – zapytał ministra.

Odnosząc się do tych zarzutów, ministerstwo stwierdza m.in., że fluktuacja kadr jest często występującym zjawiskiem. Z kolei zadania likwidowanych wydziałów przejęły nowe. „Działania te mają na celu optymalizację zasobów kadrowych GUGiK, jak również umożliwienie dalszego sprawnego wykonywania dotychczasowych zadań przekształcanych komórek organizacyjnych” – czytamy w piśmie.
Dalej ministerstwo przekonuje, że główny geodeta kraju ma wiedzę o brakach i usterkach w bazach danych prowadzonych przez starostów/prezydentów miast. „W związku z tym podejmuje działania, w ramach posiadanych kompetencji, mające na celu szybkie i skuteczne usuwanie zidentyfikowanych błędów” – podkreśla resort rozwoju.
Dlatego też postawiony przez Waldemara Izdebskiego zarzut „realnego zagrożenia dla funkcjonowania Urzędu jak i całej Służby Geodezyjnej i Kartograficznej” MRiT uważa za całkowicie niezasadny.

Z taką argumentacją były GGK nie chce się zgodzić. W kolejnym piśmie do ministra (z 26 maja) stwierdza, że odejście z pracy 15 osób nie można nazwać „fluktuacją kadr”. Zauważa, że braki kadrowe w Departamencie Informacji o Nieruchomościach próbuje się załatać dodatkami motywacyjnymi. „Nie jest to jednak wystarczające, ponieważ Departament KN nie reaguje na zgłoszenia powiatów dotyczące zamian w rejestrze PRG, co skutkuje rozbieżnościami z EGiB w powiatach” – dodaje, przytaczając jednocześnie przykład z powiatu puckiego.
„W związku z powyższym podtrzymuję swoje obawy dotyczące prawidłowego funkcjonowania Urzędu i stanu Służby Geodezyjnej i Kartograficznej. Z uzyskanej odpowiedzi wnioskuję, że mimo przedstawionych obaw, jako minister nadzorujący GGK, w pełni akceptuje Pan zaistniały stan rzeczy” – kończy swój list Waldemar Izdebski.

Z wszystkimi pismami można zapoznać się TUTAJ.

DC


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Studenci inwentaryzują budynek AGH
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS