Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-05-24| GNSS

Pogoda kosmiczna a pozycjonowanie GNSS

Narodowe Centrum Nauki ogłosiło wyniki konkursu OPUS 24. Wśród 224 projektów zakwalifikowanych do dofinansowania znalazło się również przedsięwzięcie geodezyjne.


Pogoda kosmiczna a pozycjonowanie GNSS <br />
Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

OPUS to najpopularniejszy konkurs w ofercie NCN skierowany do szerokiego grona odbiorców. Nie ma w nim ograniczeń co do zaawansowania kariery kierownika projektu, posiadanego stopnia czy tytułu naukowego lub doświadczenia w prowadzeniu badań.
W edycji 24. do NCN wpłynęło 1921 wniosków. Ostatecznie dofinansowanie otrzymały 224 wnioski o łącznej wartości 364,4 mln zł.

Wśród nich znalazło się przedsięwzięcie dr. Iuria Cherniaka z Wydziału Geoinżynierii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie pn. „Globalny monitoring i analiza nieregularności plazmy jonosferycznej podczas nadchodzącego 25-tego maksimum cyklu słonecznego dla lepszego zrozumienia wpływu pogody kosmicznej na pozycjonowanie GNSS”.
Projekt otrzymał dofinansowanie w wysokości 381 tys. zł.

Jak czytamy w opisie przedsięwzięcia, obecnie znajdujemy się w przededniu maksimum cyklu słonecznego, które powinno się rozpocząć pod koniec 2023 roku. W tym okresie może wystąpić więcej rozbłysków słonecznych i burz geomagnetycznych. Co istotne, podczas burz geomagnetycznych w jonosferze powstają różne struktury plazmy, które mogą poważnie zakłócić propagację sygnałów nawigacyjnych.
Celem projektu jest zbadanie, jak te struktury jonosferyczne powstają i rozwijają się w różnych fazach burz geomagnetycznych o różnej intensywności i w różnych miejscach na Ziemi, a także prześledzenie ich wpływu na dokładność pozycjonowania GPS.

Źródło: NCN


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 3
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS