Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-05-24| Geodezja, GIS

Rozwiązania GIS usprawnią pracę jednostek jarosławskiego samorządu

22 maja w Państwowej Wyższej Szkole Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu (PWSTE) została zawarta umowa na prace badawcze, których efektem będzie opracowanie optymalnych metod zastosowania technologii GIS do podniesienia efektywności zarządzania w samorządzie terytorialnym.


Rozwiązania GIS usprawnią pracę jednostek jarosławskiego samorządu

Działania te przeprowadzą studenci kierunku geodezja i kartografia PWSTE w Jarosławiu przy wsparciu pracowników naukowych uczelni, bazując na danych dostarczonych przez samorządy miasta Jarosław i powiatu jarosławskiego, które uzyskają dostęp do rezultatów prac. Esri Polska, jako patron przedsięwzięcia, zapewni uczelni potrzebne licencje na oprogramowanie ArcGIS, a realizatorom projektu – wsparcie eksperckie ze strony pracowników firmy.

Potencjał map znany jest od dawna, jednak to w epoce cyfrowych technologii otwierają one przed użytkownikami zupełnie nowe możliwości, dzięki temu, że pozwalają zwizualizować w czytelnej dla każdego formie wiele istotnych danych. Ponadto współczesne systemy mogą gromadzić informacje i aktualizować je na bieżąco, a także zestawiać ze sobą dowolnie wybrane przez użytkownika parametry, pozwalając na tworzenie różnorodnych analiz, które są niezwykle cenne przy podejmowaniu decyzji. Wszystko to zaś, dzięki systemom informatycznym, dzieje się dziś nie w ciągu tygodni czy dni, ale w czasie minut lub nawet sekund, co jest niezwykle istotne w szybko zmieniającym się świecie.

O znaczeniu technologii GIS w działaniach administracji lokalnej będą mogli wkrótce przekonać się pracownicy organów administracji i samorządowcy z Jarosławia oraz powiatu jarosławskiego. Dzięki zawartej właśnie umowie, w efekcie działań studentów PWSTE w Jarosławiu, otrzymają oni dostęp do ponad 100 warstw informacyjnych, prezentujących istotne lokalne dane i zagadnienia. Innymi słowy uzyskają oni interaktywny i aktualizowany na bieżąco cyfrowy atlas, na który złoży się ponad 100 różnych map.

– W ten sposób stworzymy potężne narzędzie, które pozwoli jednostkom samorządu terytorialnego na przeprowadzanie rozległych i dogłębnych analiz, by jeszcze lepiej poznać i zrozumieć obszar, na którym działają, i znaleźć optymalne rozwiązania dla lokalnych wyzwań – mówi dr hab. inż. Janusz Dąbrowski z PWSTE w Jarosławiu, który z ramienia uczelni nadzorować będzie postępy pracy studentów. – Mam nadzieję, że dzięki tej pracy do wykorzystania technologii cyfrowych bazujących na geolokalizacji przekonają się nie tylko lokalne, podkarpackie jednostki samorządu, ale w ślad za nimi pójdą też jednostki administracji wszystkich szczebli w kraju – dodaje.

W realizacji tego celu pomóc może stworzenie Biura Analiz Przestrzennych. Zapis o biurze – jako efekcie pomyślnej współpracy – został zawarty w podpisanej właśnie umowie. Biuro zatrudniałoby studentów kierunku geodezja i kartografia PWSTE w Jarosławiu i świadczyło usługi na rzecz JST, kontynuując podjęte właśnie zadania, które zakończone zostaną z końcem 2024 roku.

–Jeśli zadania podjęte na jarosławskiej uczelni zostaną z sukcesem zrealizowane, a w dalszej perspektywie doczekają się kontynuacji w postaci prac Biura Analiz Przestrzennych, będzie to miało znaczący wpływ nie tylko na same jednostki administracji biorące udział w tym projekcie, ale przede wszystkim na lokalne społeczności: na sprawność ich komunikacji z urzędami i tempo załatwiania spraw, możliwości inwestycyjne, jakość ochrony zdrowia i szkolnictwa, bezpieczeństwo i wiele innych aspektów codziennego funkcjonowania – mówi Bogdan Zawiśliński, członek zarządu Esri Polska. –Dzięki przygotowanym rozwiązaniom samorządy będą mogły bowiem oprzeć swoje decyzje na bieżących, aktualnych danych oraz móc sprawdzić, jaki wpływ konkretna decyzja czy zdarzenie mają na szereg aspektów funkcjonowania na danym obszarze – podkreśla.

W imieniu PWSTE w Jarosławiu umowę podpisali rektor dr. hab. Krzysztof Rejman oraz dyrektor Instytutu Inżynierii Technicznej dr inż. Marek Banaś, a ze strony samorządowej – burmistrz Jarosławia Waldemar Paluch oraz starosta powiatu jarosławskiego Stanisław Kłopot. W imieniu patrona – firmy Esri Polska – podpis złożyli członkowie zarządu: dyrektor marketingu Małgorzata Grzywacz i dyrektor sprzedaży Bogdan Zawiśliński.

Źródło: Esri Polska


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 2
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS