Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-05-22| Geodezja, GIS

Powiat Opolski chce stworzyć cyfrową ewidencję dróg

Starostwo Powiatowe w Opolu chce zdobyć dofinansowanie na projekt, który wprowadzi nowe usprawnienia związane z danymi geodezyjnymi i kartograficznymi. Celem jest stworzenie cyfrowej ewidencji dróg.


Powiat Opolski chce stworzyć cyfrową ewidencję dróg <br />
Geoportal.powiatopolski.pl
Geoportal.powiatopolski.pl

– Jesteśmy do tego dobrze przygotowani, bo wcześniej Powiat Opolski był koordynatorem olbrzymiego projektu, dzięki któremu wszyscy mieszkańcy województwa opolskiego, instytucje, grupy zawodowe, przedsiębiorcy, inwestorzy mają szybki dostęp do danych geodezyjnych i możliwość załatwienia spraw w swoich wydziałach geodezji bez wychodzenia z domu – przypomina Edyta Wenzel-Borkowska, naczelnik Wydziału Geodezji i Kartografii w Starostwie Powiatowym w Opolu.

Teraz Powiat Opolski chce zdobyć dofinansowanie na kolejny projekt informatyczny, który pozwoli stworzyć nową cyfrową ewidencję dróg. – Byłaby to pierwsza tego typu cyfrowa mapa w województwie zawierająca wszystkie elementy, które posiadają drogi, włącznie z oznakowaniem poziomym i pionowym, kilometrażem, elementami uzbrojenia, mostami, wiaduktami wraz z ich nośnością, a nawet stanem prawnym dróg – tłumaczy Edyta Wenzel-Borkowska.

Jakie mogą być z tego korzyści? Jedna z nich, bardzo ważna, to sprawne uregulowanie kwestii stanu prawnego dróg. Do dziś samorządy odczuwają skutki tego, że przed laty drogi nie miały ksiąg wieczystych i na etapie projektowania lub realizacji inwestycji, jak poszerzenie drogi czy budowa ścieżki, pojawia się problem z ustaleniem granic. To zaś może mieć wpływ na czas przystąpienia do realizacji inwestycji czy tempo robót.

– Zależy nam na sprawnej modernizacji ewidencji gruntów i budynków wzdłuż dróg i możemy to zrobić, ale potrzebne jest dofinansowanie, o które będziemy zabiegać – zaznacza naczelniczka Wydziału Geodezji. – Dodatkowo drogi powinny mieć sporządzony portal, gdzie będzie prezentowana ewidencja dróg. To dałoby możliwość nanoszenie bieżących zmian, w tym informacji o prowadzonych remontach, objazdach, także tych związanych z wypadkami i wiele innych, gdyż portal byłby dynamiczny. Przypomnę, że powiat, co było inicjatywą starosty, opracował wcześniej portal geodezyjny z szeregiem e-usług. To byłaby kolejna warstwa danych, tym razem o drogach. Mocno liczymy na dofinansowanie. Bylibyśmy pierwszym powiatem w województwie, który taką zmianę by wprowadził – podkreśla.

Źródło: Powiat Opolski


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Bolesławiec w 3D
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS