Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2023-05-15| Geodezja, Mapy

Linia południka krakowskiego odsłonięta w Ogrodzie Botanicznym UJ

12 maja w ramach obchodów Święta Uniwersytetu Jagiellońskiego (659. rocznicy utworzenia Akademii Krakowskiej) dokonano uroczystego odsłonięcia ozdobnej linii południka krakowskiego w Ogrodzie Botanicznym UJ obok starego obserwatorium astronomicznego Collegium Śniadeckiego (przy ulicy Mikołaja Kopernika 27).


Linia południka krakowskiego odsłonięta w Ogrodzie Botanicznym UJ <br />
Fot. Mariusz Meus
Fot. Mariusz Meus
Linia południka krakowskiego odsłonięta w Ogrodzie Botanicznym UJ
Linia południka krakowskiego odsłonięta w Ogrodzie Botanicznym UJ <br />
Mariusz Meus
Mariusz Meus

To kolejna inicjatywa Mariusza Meusa z akcji „Honorowy Południk Krakowski”, członka Stowarzyszenia Geodetów Polskich. Stanowi ona finał ponad 4 lat owocnej i konsekwentnej współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim, aby na 550. urodziny Mikołaja Kopernika przywrócić Krakowowi „południk Kopernika”.

Mariusz Meus od wielu lat działa na rzecz przywrócenia pamięci o krakowskim południku zerowym. Z jego inicjatywy w czerwcu 2019 roku przeprowadzono pomiary geodezyjne w obrębie Collegium Śniadeckiego UJ, co pozwoliło ustalić, że aktualna długość krakowskiego południka zerowego to 19°57′21,237˝E.

Południk krakowski przestał się pojawiać na mapach jeszcze w XIX w. A przecież został opisany już 500 lat przed najsłynniejszym dziś południkiem w Greenwich i 300 lat przed południkiem w Paryżu.
Jak często przypomina Mariusz Meus, to właśnie na podstawie południka przechodzącego przez Kraków Mikołaj Kopernik wykonywał swoje pomiary astronomiczne. W przełomowym dziele „O obrotach sfer niebieskich” obiekt ten pojawia się cztery razy i stanowi podstawę do obliczeń udowadniających, że to Ziemia obiega Słońce, a nie na odwrót.

Źródło: HPK, DC


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Model 3D Piaseczna na bazie danych z UAV
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama