Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-05-11| Geodezja, Edukacja

Geopodchody 2023: do zdobycia były m.in. indeksy na UWM

Wydział Geoinżynierii UWM był współorganizatorem ogólnopolskiego konkursu „Geopodchody 2023”, do którego zgłosiły się 54 zespoły z techników geodezyjnych z całego kraju. W sobotę 6 maja na terenie kampusu uniwersyteckiego Kortowo odbył się finał konkursu. Wzięło w nim udział 17 zespołów.


Geopodchody 2023: do zdobycia były m.in. indeksy na UWM <br />
Fot. materiały organizatorów
Fot. materiały organizatorów
Geopodchody 2023: do zdobycia były m.in. indeksy na UWM

Ogólnopolski konkurs „Geopodchody 2023” był efektem współpracy trzech podmiotów: Wydziału Geoinżynierii UWM, Stowarzyszenia Geodetów Polskich Oddziału Olsztyn i Zespołu Szkół Budowlanych w Olsztynie.

– To była trzecia edycja konkursu. Dwie wcześniejsze odbyły się w latach 2015 i 2016. Konkurs cieszył się kiedyś bardzo dużym zainteresowaniem – mówi jeden z organizatorów, dr hab. inż. Kamil Kowalczyk, prof. UWM i kierownik Katedry Geoinformacji i Kartografii. Jak zaznacza, pomysł reaktywowania konkursu po kilkuletniej przerwie powstał na 70-leciu partnera wydziału i współorganizatora konkursu, czyli Zespołu Szkół Budowalnych. – Powrót tego konkursu jest bardzo ważny dla mnie, bo jako prodziekan ds. rozwoju i kształcenia w latach 2012–2016 byłem zaangażowany w jego organizację. Uważam, że warto podejmować takie inicjatywy, a zgłoszenie się 54 zespołów z różnych techników geodezyjnych to dobry wynik – podkreśla.

Geopodchody składały się z dwóch etapów. W pierwszym należało rozwiązać zadania testowe przez internet. 18 najlepszych trzyosobowych zespołów zakwalifikowało się do drugiej części, czyli finału, który odbył się 6 maja. Zadaniem pracowników Wydziału Geoinżynierii było przygotowywanie pytań i zadań terenowych. Oni też sprawdzali testy i czuwali na stroną merytoryczną.

W sobotę 6 maja Kortowo wypełniło się rywalizującymi młodymi geodetami. Przyjechały zespoły m.in. z Warszawy, Ełku, Bydgoszczy, Puław, Białegostoku, Olsztyna, Słupska, Bytomia, Lublina, Włocławka, Zwierzyńca. Nie dojechał zespół z Bielska Białej, więc ostatecznie w drugim etapie rywalizowało ich 17. Na młodzież czekały zadania geodezyjne i ponad 40 studentów wolontariuszy, którzy mimo majówki chętnie pomagali w organizacji.

– W sobotę na uczestników czekały zestawy z zadaniami, w tym typowo kartograficzne, które musieli rozwiązywać w sali z mapą. Były zadania terenowe, m.in. uwierzytelnianie mapy, badania pionowości budynku, robienie krótkich pomiarów terenowych, poszukiwanie skarbu na plaży kortowskiej – opowiada prof. Kamil Kowalczyk. I dodaje: – Na plaży mieliśmy stanowisko z firmy TPI. Do użytku był dron, odbiornik GNSS i tachimetr. Uczestnicy mieli na podstawie współrzędnych znaleźć zakopane na plaży „skarby”. Nowe technologie podobały się młodzieży najbardziej. Pomagali nam studenci, którzy pilnowali czasu i gry fair play. Na każde zadanie było 35 minut.

Konkurs otworzył dziekan Wydziału Geoinżynierii prof. Dariusz Popielarczyk. Finał rozpoczął się o 10.30, a zakończył o 16.00. W międzyczasie dla opiekunów uczniów przeprowadzony został wykład pt. „Geodezyjne i geoinformatyczne aspekty wykorzystania bezzałogowych statków powietrznych”. Wieczorem komisja konkursowa w siedzibie Zespołu Szkół Budowlanych oceniała prace i zebrane rozwiązania zadań. Wyłoniono trzech zwycięzców, którym nagrody zostały wręczone w niedzielę 7 maja przez prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza.

Pierwsze miejsce zajął zespół z Technikum Geologiczno-Geodezyjno-Drogowego im. prof. dr Stanisława Kluźniaka z Zespołu Szkół nr 14 w Warszawie, drugie – zespół z Technikum Geodezyjnego Zespołu Szkół nr 1 im. Jędrzeja Śniadeckiego Ełku, trzecie – Technikum Budowlano-Geodezyjne w Zespole Szkół Budowlano-Geodezyjnych im. Stefana Władysława Bryły w Białymstoku. Największymi nagrodami dla zdobywców trzech pierwszych miejsc były indeksy na UWM na kierunek geodezja i kartografia.
Patronat medialny nad wydarzeniem objęła redakcja miesięcznika GEODETA i portalu Geoforum.pl.

Anna Wysocka (UWM)


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Uber "naprawia" GPS w miastach
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS