wiadomościreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-05-11| GNSS, Teledetekcja

Pierwszy obraz z najnowszego satelity MTG-I1

Meteosat Third Generation (MTG) to następca obecnie działającego systemu METEOSAT. Cała konstelacja składać się będzie z trzech satelitów: dwóch obrazujących i jednego sondującego (pierwszego operacyjnie działającego na orbicie geostacjonarnej). Umożliwią one pozyskiwanie w czasie bliskim rzeczywistemu informacji o stanie atmosfery w trzech wymiarach.


Pierwszy obraz z najnowszego satelity MTG-I1

MTG jest misją realizowaną wspólnie przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) oraz Europejską Organizację Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych (EUMETSAT).

MTG-I1 został wystrzelony 13 grudnia 2022 roku. Zdaniem Phila Evansa, dyrektora generalnego EUMETSAT, pierwsze dane z MTG-I dają pewność, że system MTG rozpocznie nową erę w prognozowaniu poważnych zjawisk pogodowych. Satelita, jego instrumenty i naziemna infrastruktura niezbędna do przetwarzania obrazów przechodzą obecnie testy, kalibrację i walidację, które potrwają do końca 2023 roku. Po ich zakończeniu obrazy satelitarne będą dostępne operacyjnie z krokiem 10 minut.

Pierwszy obraz z Meteosat Third Generation – Imager 1 (MTG-I1) to kompozycja RGB True Color z poziomem szczegółowości niemożliwym wcześniej do uzyskania z wysokości 36 tys. km nad Ziemią. Obrazy o wyższej rozdzielczości dostarczają więcej informacji o chmurach zasłaniających znaczną część Europy i widocznych w równikowym regionie Afryki i Oceanu Atlantyckiego. Widać również piasek i osady w wodach u wybrzeży Włoch, a także pył lub smog niesiony z południowej Azji. Obraz został zarejestrowany 18 marca 2023 roku o 11:50 UTC przez Flexible Combined Imager na MTG-I1.

– Zakład Teledetekcji Satelitarnej IMGW-PIB jest gotowy do odbioru danych z MTG-I1 za pomocą przygotowanej dla tego celu Stacji Odbioru i Przetwarznia Danych Satelitarnej w Krakowie, która pozyskuje obrazy z systemu EUMETcast – zapewnia dr Artur Rutkowski, kierownik zakładu. – Dodatkowe szczegóły na obrazach o wyższej rozdzielczości i dostępne częściej, bo co 10 minut, oznaczają że synoptycy będą w stanie szybciej i dokładniej wykrywać i przewidywać groźne zjawiska pogodowe. To ogromny skok w porównaniu z tym, co oferują instrumenty obecnie wykorzystywanych satelitów Meteosat Drugiej Generacji – dodaje.

Obrazy z satelity można TUTAJ.

Źródło: IMGW-PIB


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje w Trójmieście
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS