wiadomościreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-05-08| Geodezja, Prawo, Kataster

Nowe przepisy ws. EGiB już obowiązują

Od piątku 5 maja obowiązują już wszystkie zapisy rozporządzenia ministra rozwoju i technologii z 15 marca 2023 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie ewidencji gruntów i budynków.


Nowe przepisy ws. EGiB już obowiązują

Przypomnijmy, że 21 kwietnia (dzień po publikacji rozporządzenia w Dzienniku Ustaw) wszedł w życie przepis umożliwiający wykazywanie w EGiB granicy działek ewidencyjnych stanowiących cieki naturalne, jeziora oraz inne naturalne zbiorniki wodne, których przebieg został określony na podstawie wyników geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych wykonanych zgodnie z zasadami określonymi w przepisach art. 220 ust. 1–4 ustawy z 20 lipca 2017 r. – Prawo wodne. Celem projektowanej zmiany było wyeliminowanie stanu niepewności co do przebiegu granic, jaki mógłby powstać do czasu ustalenia takich granic w drodze decyzji o ustaleniu linii brzegu.

Pozostałe zmiany weszły w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, tj. 5 maja. Te zmiany to:
• Precyzyjne określenie zawartości wypisów i wyrysów z EGiB przy uwzględnieniu funkcjonalności tych dokumentów w ramach postępowań administracyjnych, sądowych i czynności cywilno-prawnych.
• Zmiany zasad grupowania budynków w jednostki rejestrowe. Jak przekonuje GUGiK, proste zasady gromadzenia i grupowania danych w EGiB przełożą się w konsekwencji na uproszczenie wydawania wypisów z tej ewidencji.
• Wprowadzenie w EGiB adresu pobytu stałego (jeżeli jest znany) jako dodatkowego adresu właściciela (obok obecnie ujawnianego adresu zameldowania na pobyt stały).
• Modyfikacja istniejącego zakresu usługi sieciowej dotyczącej udostępniania danych EGiB (usunięcie nr księgi wieczystej) i wprowadzenie osobnej usługi sieciowej dedykowanej udostępnianiu danych wyłącznie na potrzeby Zintegrowanego Systemu Informacji o Nieruchomościach (ZSIN).

Jednocześnie na stronie BIP GUGiK opublikowano schemat aplikacyjny XSD uwzględniający zmiany wnikające z rozporządzenia.

Źródło: GUGiK, DC


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Model 3D Piaseczna na bazie danych z UAV
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS