|2023-05-05|
Mapy, Prawo
Mapy powodziowe tylko w formacie PDF
Mapy zagrożenia powodziowego oraz mapy ryzyka powodziowego w wersji kartograficznej będą opracowywane tylko w postaci plików w formacie PDF – zakłada zaprezentowany właśnie przez Ministerstwo Infrastruktury projekt rozporządzenia.
Fragment mapy ryzyka powodziowego
|
|
|
|
|
|
Zmiana podyktowana jest potrzebą optymalizacji i usprawnienia procesu sporządzania MZP i MRP – czytamy w uzasadnieniu projektu. Na podstawie obecnie obowiązującego rozporządzenia w sprawie opracowania map zagrożenia powodziowego i map ryzyka powodziowego wersje kartograficzne MZP i MRP sporządza się w postaci dwóch rodzajów plików rastrowych w formacie PDF oraz GEOTIFF w podziale na ramki arkuszy odpowiadające arkuszom map topograficznych w skali 1:10 000. Pliki w formacie PDF przedstawiają pełną kompozycję mapową zawierającą treść mapy oraz elementy pozaramkowe, tj. tytuł, legendę, skalę itp. Pliki w formacie GEOTIFF zawierają jedynie treść mapy, bez elementów pozaramkowych, wraz z przypisaną informacją dotyczącą georeferencji, co umożliwia ich wykorzystanie w systemach informacji przestrzennej.
Pliki w formacie GEOTIFF zostały wprowadzone w 1. cyklu planistycznym w związku z brakiem możliwości publikacji MZP i MRP w ciągłej postaci wektorowej. Jednakże w związku z uruchomieniem systemu ISOK i opublikowaniem MZP i MRP w postaci funkcjonujących serwisów mapowych, usług przeglądania i pobierania danych, opracowanie plików GEOTIFF stało się bezcelowe – wyjaśnia ministerstwo. Objętość wszystkich wersji kartograficznych MZP i MRP w formacie PDF zajmuje ponad 600 GB, natomiast map w formacie GEOTIFF ponad 5 000 GB (5 TB). Resort infrastruktury przewiduje, że brak konieczności przekazywania MZP i MRP w formacie GEOTIFF spowoduje kilkukrotne zmniejszenie objętości paczek danych, co usprawni proces i ograniczy koszty przekazywania MZP i MRP na nośnikach danych i ewentualnie umożliwi przekazywanie ich środkami komunikacji elektronicznej.
Ponadto projekt nowelizacji zakłada dookreślenie § 4 przedmiotowego rozporządzenia – przez wizualizacje MZP i MRP należy rozumieć wizualizacje, o których mowa w art. 173 ust. 17 ustawy Prawo wodne.
Rozporządzenie miałoby wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. Obecnie trwają konsultacje publiczne i opiniowanie.
DC
|