Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-05-05| Mapy, Prawo

Mapy powodziowe tylko w formacie PDF

Mapy zagrożenia powodziowego oraz mapy ryzyka powodziowego w wersji kartograficznej będą opracowywane tylko w postaci plików w formacie PDF – zakłada zaprezentowany właśnie przez Ministerstwo Infrastruktury projekt rozporządzenia.


Mapy powodziowe tylko w formacie PDF <br />
Fragment mapy ryzyka powodziowego
Fragment mapy ryzyka powodziowego

Zmiana podyktowana jest potrzebą optymalizacji i usprawnienia procesu sporządzania MZP i MRP – czytamy w uzasadnieniu projektu. Na podstawie obecnie obowiązującego rozporządzenia w sprawie opracowania map zagrożenia powodziowego i map ryzyka powodziowego wersje kartograficzne MZP i MRP sporządza się w postaci dwóch rodzajów plików rastrowych w formacie PDF oraz GEOTIFF w podziale na ramki arkuszy odpowiadające arkuszom map topograficznych w skali 1:10 000.
Pliki w formacie PDF przedstawiają pełną kompozycję mapową zawierającą treść mapy oraz elementy pozaramkowe, tj. tytuł, legendę, skalę itp. Pliki w formacie GEOTIFF zawierają jedynie treść mapy, bez elementów pozaramkowych, wraz z przypisaną informacją dotyczącą georeferencji, co umożliwia ich
wykorzystanie w systemach informacji przestrzennej.

Pliki w formacie GEOTIFF zostały wprowadzone w 1. cyklu planistycznym w związku z brakiem możliwości publikacji MZP i MRP w ciągłej postaci wektorowej. Jednakże w związku z uruchomieniem systemu ISOK i opublikowaniem MZP i MRP w postaci funkcjonujących serwisów mapowych, usług przeglądania i pobierania danych, opracowanie plików GEOTIFF stało się bezcelowe – wyjaśnia ministerstwo.
Objętość wszystkich wersji kartograficznych MZP i MRP w formacie PDF zajmuje ponad 600 GB, natomiast map w formacie GEOTIFF ponad 5 000 GB (5 TB).
Resort infrastruktury przewiduje, że brak konieczności przekazywania MZP i MRP w formacie GEOTIFF spowoduje kilkukrotne zmniejszenie objętości paczek danych, co usprawni proces i ograniczy koszty przekazywania MZP i MRP na nośnikach danych i ewentualnie umożliwi przekazywanie ich środkami komunikacji elektronicznej.

Ponadto projekt nowelizacji zakłada dookreślenie § 4 przedmiotowego rozporządzenia – przez wizualizacje MZP i MRP należy rozumieć wizualizacje, o których mowa w art. 173 ust. 17 ustawy Prawo wodne.

Rozporządzenie miałoby wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. Obecnie trwają konsultacje publiczne i opiniowanie.

DC


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Raczki Elbląskie w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS