wiadomościreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-05-05| Geodezja, GIS, Kataster

Aktualny stan powiatowych usług WFS dotyczących EGiB

Od blisko roku – a dokładnie od 6 maja 2022 r. – wszystkie powiaty w kraju umożliwiają pobieranie swoich danych ewidencji gruntów i budynków przez sieciową usługę WFS. Czy jednak wystawiane usługi są zgodne z przepisami? Od miesięcy analizuje to były główny geodeta kraju Waldemar Izdebski.


Aktualny stan powiatowych usług WFS dotyczących EGiB <br />
Aktualne wyniki walidacji publikowane są w serwisie www.polska.e-mapa.net
Aktualne wyniki walidacji publikowane są w serwisie www.polska.e-mapa.net

Przypomnijmy, że obowiązek publikacji danych EGiB przez ogólnodostępną i bezpłatną usługę pobierania WFS (Web Feature Service) wprowadziło rozporządzenie ws. EGiB, które obowiązuje od 31 lipca 2021 roku. Zgodnie z tym aktem oraz Prawem geodezyjnym i kartograficznym usługa taka powinna oferować dane o geometrii działek i budynków.
Poprawność tych usług Waldemar Izdebski po raz pierwszy zweryfikował w sierpniu ub.r. Wykorzystał w tym celu walidator opracowany przez firmę Geo-System, który każdemu z powiatów przyznał od 0 do 10 punktów. Średnia dla całego kraju wyniosła wówczas 4,53 pkt.

Najnowsza średnia ocena z walidacji to 6,33 pkt. W porównaniu z pierwszym badaniem nastąpiła zatem duża poprawa, natomiast w stosunku do badania z 31 marca 2023 r. – niewielki spadek (o 0,03 pkt). Ze szczegółowymi wynikami można zapoznać się TUTAJ, a stan usług na bieżąco monitorowany jest na stronie smartsdi.pl.
Jak zauważa Waldemar Izdebski, za spadek w ostatnich miesiącach odpowiadają przede wszystkim trzy powiaty (świebodziński, myśliborski, stargardzki), których usługi WFS nie działają zupełnie przynajmniej od dnia 28 kwietnia 2023 roku.
O wynikach przeprowadzonej analizy autor bloga informuje na bieżąco geodetów powiatowych, wojewódzkich inspektorów nadzoru geodezyjnego i kartograficznego oraz Głównego Geodetę Kraju.

DC


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skaning lotniczy Nysy
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS