Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2023-04-27| Mapy

Cenna mapa Śląska w zbiorach Uniwersytetu Wrocławskiego

Rękopiśmienna mapa Śląska z połowy XVIII wieku trafiła właśnie do zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu.


Cenna mapa Śląska w zbiorach Uniwersytetu Wrocławskiego <br />
materiały antykwariatu Wu-eL w Szczecinie
materiały antykwariatu Wu-eL w Szczecinie

To efekt wygranej aukcji zorganizowanej przez szczeciński antykwariat Wu-eL. Cena wywoławcza tego dzieła wynosiła 18 tys. zł i tyle też ostatecznie za nie zapłacono.

Jak czytamy w serwisie internetowym Urzędu Miasta Wrocławia, mapa powstała w 1752 r. w skali 1:250 000, składa się z kilkunastu arkuszy na jednym płótnie o rozmiarach 168 x 166 cm. Pokazuje obszar daleko poza współczesny Śląsk. Sięga dzisiejszego Świebodzina na północy, Będzina na wschodzie, na południu Jabłonkowa na Śląsku Cieszyńskim oraz Łużyc na zachodzie.

– Z uwagi na ogrom pracy polegającej na bardzo drobiazgowych studiach nad topografią Śląska nad mapą pracował zespół kartografów wojskowych przez kilka lat. Na szczegółową analizę tej mapy przyjdzie czas po jej opublikowaniu w Bibliotece Cyfrowej Uniwersytetu Wrocławskiego, co nastąpi po jej zabezpieczeniu konserwatorskim i skanowaniu – mówi dr Dariusz Przybytek z Oddziału Zbiorów Kartograficznych Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu.

„Na mapę naniesiono wszystkie nawet najmniejsze osady, a czasami pojedyncze zabudowania, w tym wiatraki i młyny. Zaznaczono istniejące budowle sakralne. Bardzo szczegółowo odtworzono cieki wodne, bagna, jeziora i stawy (np. milickie). Rozrysowano siatkę traktów, dróg i duktów” – można przeczytać w obszernym opisie katalogowym. „Warto przypomnieć, że powszechnie dostępne mapy w poł. XVIII w. udostępniały wiedzę o najważniejszych traktach pocztowych, np. między Dreznem a Warszawą. Pomniejsze traktowano jako tajemnicę wojskową. Niechętnie ujawniano też wiedzę o brodach na rzekach. Na zakupionej mapie pokazano też ówczesny stan zalesienia na Dolnym i Górnym Śląsku. Wcześniejsze tego typu opracowania były robione (i to nieczęsto) na użytek wielkich właścicieli ziemskich. W zasadzie jest to pierwsze opracowanie stanu lasów z poł. XVIII w. na terenie dzisiejszej Polski” – czytamy dalej.

Źródło: Wroclaw.pl, JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Jak oszukać GPS?
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama