Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-04-27| Geodezja, Prawo

Wybrane inwestycje rolników bez mapy do celów projektowych

W ekspresowym tempie rząd przyjął projekt ustawy, który ma przyspieszyć procedury budowlane dla niektórych obiektów związanych z rolnictwem. Zmiany obejmą również procedury geodezyjne.


Wybrane inwestycje rolników bez mapy do celów projektowych <br />
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne

Projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz ustawy – Prawo budowlane został w tym tygodniu przyjęty przez rząd i już trafił do Sejmu. Jak wyjaśnia rząd, jego szybkie procedowanie jest związane z koniecznością stabilizacji krajowego rynku zbóż, w związku z napływem dużej ilości towarów rolnych z Ukrainy.

Z punktu widzenia geodezji szczególnie istotne są zmiany wprowadzane w Prawie budowlanym. Do katalogu inwestycji zwolnionych z pozwolenia na budowę oraz zgłoszenia dodano jednokondygnacyjne budynki gospodarcze i wiaty o prostej konstrukcji związane z produkcją rolną o powierzchni zabudowy do 150 m kw., przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 6 m i wysokości nie większej niż 7 m, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane.

Dodatkowo proponuje się rozszerzenie katalogu inwestycji niewymagających decyzji o pozwoleniu na budowę, a wymagających jedynie zgłoszenia o jednokondygnacyjne budynki gospodarcze i wiaty o prostej konstrukcji związane z produkcją rolną o powierzchni zabudowy do 300 m kw. przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 7 m i wysokości nie większej niż 7 m, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane.

Co istotne z punktu widzenia geodezji, zaproponowano jednocześnie, by do zgłoszenia budowy wspomnianych budynków gospodarczych do 300 m kw. zamiast projektu budowlanego dołączana była dokumentacja techniczna „zawierająca rozwiązania zapewniające nośność i stateczność konstrukcji, bezpieczeństwo ludzi i mienia oraz bezpieczeństwo pożarowe”. Oznacza to zatem, że w przypadku tych inwestycji nie będzie konieczne opracowanie mapy do celów projektowych. Jak wyjaśniają autorzy przepisów, ma to obniżyć koszty i przyspieszyć realizację inwestycji związanych z rolnictwem.

Na zgłoszenie będzie można ponadto wybudować naziemne silosy na materiały sypkie o pojemności do 250 m sześc. i wysokości nie większej niż 15 m.

Ustawa miałaby wejść w życie 14 dni po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na bezpłatny newsletter!

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Korzystanie z Portalu BDOT10k
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS