|2023-04-27|
Geodezja, Prawo
Wybrane inwestycje rolników bez mapy do celów projektowych
W ekspresowym tempie rząd przyjął projekt ustawy, który ma przyspieszyć procedury budowlane dla niektórych obiektów związanych z rolnictwem. Zmiany obejmą również procedury geodezyjne.
zdjęcie ilustracyjne
|
|
|
|
|
|
Projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz ustawy – Prawo budowlane został w tym tygodniu przyjęty przez rząd i już trafił do Sejmu. Jak wyjaśnia rząd, jego szybkie procedowanie jest związane z koniecznością stabilizacji krajowego rynku zbóż, w związku z napływem dużej ilości towarów rolnych z Ukrainy.
Z punktu widzenia geodezji szczególnie istotne są zmiany wprowadzane w Prawie budowlanym. Do katalogu inwestycji zwolnionych z pozwolenia na budowę oraz zgłoszenia dodano jednokondygnacyjne budynki gospodarcze i wiaty o prostej konstrukcji związane z produkcją rolną o powierzchni zabudowy do 150 m kw., przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 6 m i wysokości nie większej niż 7 m, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane.
Dodatkowo proponuje się rozszerzenie katalogu inwestycji niewymagających decyzji o pozwoleniu na budowę, a wymagających jedynie zgłoszenia o jednokondygnacyjne budynki gospodarcze i wiaty o prostej konstrukcji związane z produkcją rolną o powierzchni zabudowy do 300 m kw. przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 7 m i wysokości nie większej niż 7 m, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane.
Co istotne z punktu widzenia geodezji, zaproponowano jednocześnie, by do zgłoszenia budowy wspomnianych budynków gospodarczych do 300 m kw. zamiast projektu budowlanego dołączana była dokumentacja techniczna „zawierająca rozwiązania zapewniające nośność i stateczność konstrukcji, bezpieczeństwo ludzi i mienia oraz bezpieczeństwo pożarowe”. Oznacza to zatem, że w przypadku tych inwestycji nie będzie konieczne opracowanie mapy do celów projektowych. Jak wyjaśniają autorzy przepisów, ma to obniżyć koszty i przyspieszyć realizację inwestycji związanych z rolnictwem.
Na zgłoszenie będzie można ponadto wybudować naziemne silosy na materiały sypkie o pojemności do 250 m sześc. i wysokości nie większej niż 15 m.
Ustawa miałaby wejść w życie 14 dni po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw.
Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na bezpłatny newsletter!
JK
|