Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-04-19| GIS, Teledetekcja

Wiele teledetekcyjnych ciekawostek w jednym starcie

W ostatni piątek (14 kwietnia) po raz kolejny wystartowała rakieta nośna Falcon-9, a wraz z nią aż 51 niewielkich satelitów, w tym kilka interesujących sensorów teledetekcyjnych.


Wiele teledetekcyjnych ciekawostek w jednym starcie <br />
Zobrazowanie radarowe Londynu pozyskane przez satelitę Umbra
Zobrazowanie radarowe Londynu pozyskane przez satelitę Umbra

Częścią misji Transporter-7 firmy Space X (konstruktora Falconów) są np. aparaty GHOSt-1 i -2 – pierwsze elementy konstelacji Global Hyperspectral Observation Satellite. Jak wskazuje nazwa, jej głównym zadaniem ma być dostarczanie hiperspektralnych zobrazowań naszej planety – te mają być gromadzone w ponad 500 zakresach. Właściciel satelitów, firma Orbital Sidekick (OSK), zapewnia, że zagwarantują one nawet 20-krotnie większą czułość niż „tradycyjny monitoring”. Jeszcze w tym roku na orbitę mają trafić kolejne cztery aparaty z tej serii. Zostaną one wyniesione w ramach misji Transporter-8 oraz -9.

Amerykańska firma Satellogic może z kolei pochwalić się wystrzeleniem kolejnych czterech satelitów serii NewSat Mark-IV. Są one składową konstelacji, która do końca tego roku ma liczyć 40 aparatów, a docelowo – nawet ponad 200. Będą one dostarczać wielospektralne zobrazowania Ziemi w rozdzielczości od 99 do nawet 30 cm.

Po raz siódmy rozrosła się także konstelacja HawkEye 360 pozwalająca śledzić lokalizację naziemnych źródeł sygnałów radiowych. Dzięki wystrzeleniu serii Cluster 7 na orbicie znajduje się już 21 sensorów umożliwiających tego typu monitoring.

Na pokładzie Falcona wystrzelono ponadto dwa satelity skonstruowane przez austriacką firmę Spire Global. Pierwszy z nich powstał na zlecenie Uniwersytetu Nauki i Techniki Króla Abdullaha z Arabii Saudyjskiej (KAUST). Jest to aparat naukowy, którego celem będzie gromadzenie wysokorozdzielczych zdjęć satelitarnych oraz obrazów hiperspektralnych. Będzie ponadto rejestrować odbite od Ziemi sygnały GNSS i na tej podstawie mierzyć wilgotność gleb.

Druga misja firmy Spire to ADLER-2, realizowana wspólnie z Austrian Space Forum (OeWF) oraz austriacką firmę Findus Venture GmbH. Ten satelita ma zajmować się monitoringiem kosmicznych śmieci, a także badaniami chmur i aerozoli w atmosferze.

Kolejnym radarem w przestrzeni kosmicznej może pochwalić się amerykańska firma Umbra. Udało jej się bowiem umieścić na orbicie już szóstego satelitę SAR oferującego zobrazowania w rozdzielczości do 15 cm. Co ciekawe, pierwsze dane zdołał on dostarczyć na Ziemię już w 48 godzin po starcie (fot. powyżej). Do końca tego roku konstelacja Umbra ma wzbogacić się jeszcze o 2 sensory.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Bolesławiec w 3D
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS